Kreml broni sowieckiego pomnika na Łotwie

Rosyjski MSZ wyraził oburzenie słowami ministra sprawiedliwości Łotwy Janisa Bordansa, który wezwał do likwidacji pomnika pamięci żołnierzy sowieckich w Rydze.
24.10.2013 8:24

„Takie prowokacyjne wypowiedzi są kolejnym dowodem zaangażowania Rygi w próbę zafałszowania historii wybuchu II Wojny Światowej, co związane jest z inicjatywą rządu łotewskiego, dążącego do osiągnięcia „pojednania” pomiędzy weteranami koalicji antyhitlerowskiej a byłymi łotewskimi legionistami z Waffen-SS” – skomentował rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksander Łukaszewicz. „Mamy nadzieję, że władze łotewskie są świadome, iż obsesyjna chęć rehabilitacji nazistów utrudnia znacznie rozwój dwustronnego dialogu z Rosją” – dodał przedstawiciel Kremla.

Tymczasem Janis Bordans powiedział jedynie, że Pomnik Wyzwolicieli Rygi, będący w rzeczywistości hołdem dla sowieckich żołnierzy, nie powinien stać obok Łotewskiej Biblioteki Narodowej. Według niego, w przyszłości monument ten powinien zostać przeniesiony w pobliże któregoś z międzynarodowych stadionów.

Inicjatywa rozbiórki pomnika spotkała się na Łotwie z ciepłym przyjęciem. Pod apelem wzywającym władze do takiego rozwiązania podpisało się ponad dziesięć tysięcy obywateli.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.