Komunizm wojenny na Białorusi?

Podczas wizytacji jednego z przedsiębiorstw w Borysowie Aleksander Łukaszenko ogłosił konieczność wprowadzenia dekretu, zgodnie z którą pracownik nie będzie miał prawa wymówić umowy o pracę bez zgody swoich przełożonych. 

30.11.2012 17:05

Łukaszenko polecił przygotować projekt dekretu, w którym pojawią się zapisy zabraniające pracownikowi zwolnienia się z zakładów, które w obecnym momencie przechodzą proces modernizacyjny. Prezydent wspomniał również o możliwości wprowadzenia „pracy przymusowej” w przypadku „naruszeń regulaminu”, których mógłby dopuścić się pracownik zakładów. Ministerstwem odpowiedzialnym za realizację rozporządzenia będzie MSW oraz inne resorty siłowe. „W przypadku sytuacji ostatecznych decyzja będzie należeć do gubernatorów. Jednak zasadniczo żaden pracownik czy dyrektor nie powinien rezygnować z pracy przed zakończeniem modernizacji zakładów” – zaznaczył prezydent.

Białorusi przywódca tłumaczył, że wprowadzenie środków nadzwyczajnych jest konieczne by ukończyć projekty unowocześnienia przedsiębiorstw. Obiecywał również, że w przypadku pomyślnego przeprowadzenia modernizacji już w 2015 r. robotnicy zakładów będą zarabiać około tysiąca dolarów amerykańskich miesięcznie.

Publicyści, komentujący przemówienie Łukaszenki, przypominają, że podobne rozwiązania na Białorusi miały miejsce do 1861 r. (w tym roku zniesiono pańszczyznę) a także w latach 1918-1921 (okres „komunizmu wojennego”) i rewolucji przemysłowej Stalina.  

 

Źródło: regnum.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.