Kirgizja-Uzbekistan: rozmowy na temat problemów granicznych

Przedstawiciele władz Kirgizji i Uzbekistanu rozpoczęli negocjacje dotyczące incydentów granicznych, do jakich doszło w pobliżu kirgiskiego miasta Osz.
02.10.2013 15:44

Znajdujące się w pobliżu granicy kirgisko-uzbeckiej Osz, drugie pod względem wielkości miasto w Kirgizji, to miejsce stałych napięć pomiędzy Uzbekami a Kirgizami. Do regularnych konfliktów dochodziło tutaj bezpośrednio po upadku Związku Sowieckiego, jednakże tendencja ta nie uległa zmianie do dzisiaj, czego najlepszym przykładem są wydarzenia z maja i czerwca 2010 r., kiedy to w wyniku wzajemnych czystek etnicznych zginęło około czterystu ludzi, a dalsze kilka tysięcy odniosło poważne obrażenia. Sytuację utrudnia brak ostatecznych regulacji dotyczących tego odcinka granicy kirgisko-uzbeckiej. Uzbecy nadal roszczą sobie pretensje wobec niektórych ziem przynależących do Kirgizji. Z tysiąca kilometrów granicy uzbecko-kirgiskiej spory pomiędzy obydwoma państwami dotyczą około trzystu kilometrów. 

W końcu września doszło do prowokacji ze strony uzbeckich pograniczników, którzy wkroczyli do Kirgizji i umieścili na jednym ze szczytów górskich spornego terytorium uzbecką flagę państwową. Wywołało to falę protestów ze strony przedstawicieli kirgiskiej społeczności Osz oraz pobliskich miejscowości. Obecnie przedstawiciele obydwu rządów próbują wyjaśnić zaistniałą sytuację i wypracować kompromis.

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.