Kirgizja: nasilenie protestów społecznych

Organizatorami manifestacji są nie tylko opozycyjne partie, ale także apolityczne ruchy społeczne. 

15.04.2012 12:24

Do pięciotysięcznej manifestacji antyrządowej doszło 10 kwietnia w mieście Dżalalabad, w zachodniej Kirgizji. Na czele demonstracji stanęli przedstawiciele partii „Ałta-Jurt”, która opuściła koalicję rządzącą po zwycięstwie Ałmazbeka Atambajewa w grudniowych wyborach prezydenckich. W proteście wzięło udział około pięciu tysięcy ludzi. Manifestanci zarzucali rządowi niedotrzymanie obietnic stworzenia niskooprocentowanych pożyczek dla rolników oraz poprawy ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju.

12 kwietnia doszło z kolei do dwutysięcznego protestu w mieście Tałas, na północy Kirgizji. Organizatorzy demonstracji, przedstawiciele ruchu społecznego Nowa Siła Kirgizji, wezwali władze do „dyskusji nad sytuacją w państwie”. Przewodniczący ruchu Kubat Toksobojew poinformował dziennikarzy, że zaprosił na wiec prezydenta Atambajewa, jednak ani on, ani jego współpracownicy nie skorzystali z tej okazji. Doszło natomiast do incydentów, bowiem nie wszystkim mieszkańcom miasta spodobała się inicjatywa Nowej Siły – w wyniku bójki część sympatyków ruchu utraciła sztandary i banery, które zostały podpalone przez przeciwników organizacji. Toksobojew podkreśla, że ruch nie ma żadnych związków z którąkolwiek z partii opozycyjnych i jest po prostu wyrazem „zmęczenia” ludzi klasą polityczną. 

 

Źródło: rferl.org

(LS, BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.