Kigrizi masowo emigrują do Rosji

Według danych kirgiskiej ambasady w Moskwie do Rosji w 2012 r. wyemigrowało ponad pół miliona obywateli Kirgizji.
28.02.2013 14:34

Taka liczba emigrantów, tylko w jednym roku, mogłaby wstrząsnąć tak dużym krajem jak Polska. Należy jednak pamiętać, że według oficjalnych danych (szacunkowych, z 2008 r.) w Kirgizji żyło jedynie pięć milionów trzysta tysięcy ludzi. Od tego czasu sytuacja gospodarcza kraju, w wyniku kryzysu światowego oraz niestabilności politycznej, systematycznie się pogarsza. Masowa emigracja z 2012 r. może zostać uznana za swoistą klęskę demograficzną Kirgizji.

Warto zaznaczyć, że wśród emigrantów tylko sto dwadzieścia siedem tysięcy zostało zatrudnionych w Rosji na podstawie zezwolenia na pracę. Kolejne siedemdziesiąt tysięcy zalegalizowało swój pobyt w inny sposób. Znane jest również minimalne wynagrodzenie, za które Kirgizi zgadzają się podjąć pracę w Rosji – jest to około dwudziestu tysięcy rubli (dwa tysiące złotych).

Większość imigrantów przyjęła w 2012 r. Moskwa i region podmoskiewski – około pięćdziesięciu procent. Na kolejnych miejscach znalazły się regiony syberyjski (szesnaście procent) oraz dalekowschodni (czternaście procent). Najmniej Kirgizów zdecydowało się na osiedlenie w Południowym Okręgu Federacji Rosyjskiej – jedynie półtora procenta. 

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.