Kazachstan: rozpoczęto eksploatację jednego z największych złóż naftowych na świecie

W północnej, należącej do Kazachstanu, części Morza Kaspijskiego rozpoczęło się wydobycie ropy naftowej ze złóż Kaszagan.
15.09.2013 12:35

Kaszagan to jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie. Tamtejsze rezerwy surowca ocenia się na około czterysta miliardów osiemset milionów baryłek. Jednocześnie Kaszagan to wyjątkowo problematyczny i kosztowny projekt wydobywczy. Łączną wartość inwestycji, która umożliwi eksplorację złóż, szacuje się na około dziesięć miliardów dolarów.

Rozpoczęcie prac wydobywczych planowano już w 2005 r. Jednakże problemy techniczne oraz konflikty pomiędzy władzami Kazachstanu a inwestorami zagranicznymi spowodowały znaczne opóźnienia inicjacji projektu.

Do końca roku przewiduje się wydobycie od półtora do trzech milionów ton ropy naftowej. Surowiec trafi do Rosji – do rafinerii w Samarze, a następnie zostanie wyeksportowany przez port w Noworosyjsku.

Źródło: turkist.org

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.