Kazachstan: prominentny opozycjonista rezygnuje z aktywności politycznej

Bolat Abiłow, szef partii Azat (Wolność), ogłosił decyzję o zakończeniu działalności politycznej.
23.09.2013 14:15

Abiłow ogłosił swoją decyzję 19 września. Nie podał konkretnych powodów wycofania się z życia politycznego Kazachstanu. Wspomniał jedynie, że planuje zaangażować się bardziej w projekty filmowe i telewizyjne.

Pięćdziesięciosześcioletni Abiłow jest jedynym z najbardziej znanych biznesmenów w Kazachstanie. Kręgi polityczne związane z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem opuścił na początku obecnego wieku. Przyłączył się wtedy do środowisk opozycyjnych, czego efektem było zaangażowanie w rozwój partii Azat (Wolność). Blisko związany z byłym ministrem informacji i ambasadorem Kazachstanu w Rosji Ałtynbekiem Sarsenbajewem, zamordowanym w 2006 r.

Abiłow był wielokrotnie skazywany przez kazachskie sądy za działalność opozycyjną – najczęściej procesy kończyły się wymierzeniem kary grzywny, jednakże w kilku przypadkach biznesmen trafił na krótki czas do więzienia.

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.