Gruzja: prorosyjskie przyspieszenie

Odrestaurowany pomnik Stalina, pomysły likwidacji Muzeum Sowieckiej Okupacji w Tbilisi, zaniechana wizyta premiera Iwaniszwiliego w Stanach Zjednoczonych i usilne prace nad otwarciem Gruzji na rynek rosyjski to tylko kilka przykładów chowania się kaukaskiego państwa w cieniu Kremla.

01.01.1970 1:00

Pomnik w Zemo Alvani rozebrano ponad rok temu (czerwiec 2011 r.). Odkąd prezydent Gruzji stwierdził, że Stalin i Związek Sowiecki byli okupantami, w kraju zaczęła się kampania dekomunizacyjna, także w sferze symbolicznej. Jednak po wyborach wygranych przez Bidzinę Iwaniszwilego i jego koalicję Gruzińskie Marzenie, zwolennicy sowieckiej narracji podnieśli głowy. W uzasadnieniu przywrócenia pomnika Józefa Stalina pojawia się stwierdzenie, że monument był częścią pomnika ofiar „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. Podobna inicjatywa pojawiła się w Gori, gdzie zaczęto zbierać podpisy pod postulatem przywrócenia pomnika Józefa Stalina postawionego w centrum miasta w 1950 r. (rozebranego 60 lat później). Po wyborach parlamentarnych uaktywniły się różne organizacje pozarządowe, które nie tylko chcą przywracać pamięć o Związku Sowieckim ale też domagają się zlikwidowania Muzeum Sowieckiej Okupacji w Tbilisi, które „psuje stosunki gruzińsko-rosyjskie”. Na razie w ministerstwie kultury nie ma poparcia dla tego pomysłu.

Sam premier Bidzina Iwaniszwili zapowiedział, że nie przewiduje odwiedzenia Stanów Zjednoczonych ze względu na „oszczędności w budżecie”. W tym samym czasie Biuro Prokuratora Generalnego Gruzji zapowiedziało wznowienie śledztwa w sprawie śmierci premiera Zuraba Żwanii – jednego z przywódców (obok Saakaszwilego) rewolucji róż, która doprowadziła do obalenia postkomunistycznego prezydenta Eduarda Szewardnadzego. Żwania zmarł 3 lutego 2005 r. w mieszkaniu swojego przyjaciela Raula Jusupowa w wyniku zatrucia gazem. Micheil Saakaszwili ma być przesłuchiwany w tej sprawie, choć śledztwo zamknięto 7 lat temu. 

Te i inne, wcześniej przez nas opisywane, posunięcia władz gruzińskich, ledwie dwa miesiące po wyborach parlamentarnych wytyczają nowy kurs dla Tbilisi.

 

Źródło: lenta.ru, regnum.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.