Czy Sikorski chce rosyjskiej obrony przeciwrakietowej w Polsce?
Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski stwierdził dla RIA Novosti, że spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Rosji „pokazało skuteczność” tej formuły porozumienia. Wydarzenie miało miejsce 10 maja w Warszawie, było trzecim z tej serii spotkaniem ministrów. Zaborowski powiedział ponadto, że tego typu negocjacje są nowością w historii stosunków polsko-rosyjskich.
Ministrowie Polski i Niemiec zapewnili stronę rosyjską o swoim poparciu dla zniesienia wiz Unii Europejskiej dla Rosjan, co Sikorski wsparł argumentem, że wraz ze zwiększonym ruchem turystycznym z Rosji wzrosły zyski w polskich sklepach. Westerwelle i Sikorski zapowiedzieli złożenie pisma do Komisji Europejskiej, w którym sprzeciwią się „reżimowi wizowemu dla Rosjan” (regnum.ru).
Aktywnie prokremlowskie stanowisko zajął Guido Westerwelle, który ocenił, że nadszedł czas dla zorganizowania dialogu w sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego, w tym obrony antyrakietowej (z udziałem Rosji!) w Europie. Sikorski wtórował niemieckiemu koledze deklarując, że Polska jest gotowa do współfinansowania projektu likwidacji starej amunicji składowanej w Obwodzie Kaliningradzkim.
Podczas rozmów uzgodniono także, że strona polska zorganizuje konferencję historyczną z udziałem naukowców trzech krajów, którzy skupią się na problematyce II wojny światowej.
Następne spotkanie ma się odbyć w przyszłym roku w Sankt Petersburgu.
ria.ru, ria.ru, regnum.ru
(JAM)