Czy można być jednocześnie w dwóch uniach polityczno-gospodarczych? Prezydent Ukrainy może

Ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz nie widzi niczego złego w fakcie, że jego kraj podejmuje rozmowy stowarzyszeniowe zarówno z Unią Europejską, jak i Unią Celną Rosji, Kazachstanu i Białorusi. Co więcej uważa, że Kijów mógłby należeć jednocześnie do obydwu związków.
13.09.2013 19:27

„Integracja europejska nie powinna być przeciwstawiana współpracy Ukrainy z innymi stowarzyszeniami międzynarodowymi, w szczególności z Unią Celną” – powiedział prezydent Wiktor Janukowycz podczas spotkania z pracownikami zakładów przemysłowych w Łucku. Janukowycz przypomniał, że Kijów podpisał już memorandum w sprawie współpracy z rosyjską Unią Celną. Obecnie zaś trwa analiza szeregu dokumentów wyznaczających zasady uczestnictwa i funkcjonowania w ramach tej unii. „Jeśli będzie to odpowiadać naszym interesom narodowym i nie będzie kolidować z zobowiązaniami międzynarodowymi, przyłączymy się do Unii Celnej” – zaznaczył prezydent.

Jednocześnie Janukowycz podkreślił, że nie ma takiej kwestii w stosunkach z UE (i pracy nad umową stowarzyszeniową), której strona ukraińska nie potrafiłaby rozwiązać. Prezydent dodał, że dokumenty stowarzyszeniowe zostały już omówione na poziomie analityków obydwu stron. „Teraz czas na podpisanie umowy i jej ratyfikację przez dwadzieścia osiem krajów Unii Europejskiej i Ukrainę w parlamentach narodowych.” – podkreślił. „Ukraina podążą ścieżką eurointegracji od ponad dziesięciu lat i w tym okresie nasze państwo przybliżyło się znacznie do standardów europejskich, w szczególności w sferze prawnej” – zaznaczył Janukowycz.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.