Co Rosja dostanie za Syrię?

Niedawno jeden z rosyjskich ekspertów „zaproponował” w swoim tekście, by w odpowiedzi na amerykańską interwencję w Syrii, rosyjska armia weszła do krajów nadbałtyckich. Teraz prezydent Rumunii (!) rozważa scenariusz, zgodnie z którym zachodnie mocarstwa za zgodę na interwencję oddadzą Rosji Naddniestrze.
03.09.2013 17:33

W wywiadzie udzielonym przez rumuńskiego prezydenta gazecie Adevarul, Traian Băsescu zasugerował, że w zamian za utraconą syryjską bazę rosyjskiej marynarki w Tartus, Moskwa może otrzymać od państw zachodnich gwarancję umocnienia swoich wpływów w Naddniestrzu.

„Rząd Assada upada i do władzy dochodzi Narodowy Front Wyzwolenia… Co będzie z rosyjskimi wpływami na Bliskim Wschodzie po upadku Assada?... Jaką rekompensatę otrzyma Rosja za tę stratę? Po Kosowie, przeciw któremu Rosja wyrażała kategoryczny sprzeciw, otrzymała kompensację w postaci Gruzji. A cóż teraz oddać w zamian? Naddniestrze” – powiedział Traian Băsescu.

W tym samym czasie, podczas wizyty deputowanych Dumy Państwowej z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji w Naddniestrzu (w tym samym czasie w separatystycznej republice pojawi się również Dmitrij Rogozin, rosyjski wicepremier), jeden z reprezentantów ugrupowania Roman Chudiakow zaproponował by w Naddniestrzu wprowadzić rosyjskiego rubla i rosyjskie paszporty wewnętrzne.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.