Chińskie tournee po Azji Środkowej

3 września Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, rozpoczyna dziesięciodniową podróż, podczas której odwiedzi Turkmenistan, Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Czy w tym kontekście najistotniejsze będzie spotkanie z rosyjskimi przywódcami podczas zjazdu G20 w Petersburgu?
03.09.2013 9:28

Podczas wizyty w Azji Środkowej,  Xi Jinping będzie rozmawiał z tamtejszymi przywódcami na temat zintensyfikowania wymiany handlowej i kolejnych chińskich inwestycji w gospodarkę Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu oraz Kirgizji. Drugim istotnym tematem, który zostanie podjęty przez Przewodniczącego ChRL będzie współpraca militarna z wyżej wspomnianymi krajami w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa Azji Środkowej po wyjściu wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego z Afganistanu, co ma nastąpić już w 2014 r.

Przewodniczący weźmie również udział w dwóch bardzo istotnych, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji w Syrii, spotkaniach międzynarodowych. Najpierw, w dniach 5-6 września, będzie gościł w Petersburgu, gdzie odbędzie się szczyt G20. Następnie, 13 września, weźmie udział w spotkaniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, które będzie miało miejsce w stolicy Kirgizji, Biszkeku.

W 2010 r. Chiny uzyskały pozycję największego partnera handlowego państw Azji Środkowej. Od tego czasu sukcesywnie prześcigają Rosjan w promowaniu lokalnych projektów infrastrukturalnych, inwestując przede wszystkim w koleje, drogi i lotnictwo, a także branże telekomunikacyjną i energetyczną.

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


That's the best levitra online heliomeds.com Thanks by far! answer contributing. life insurance
10.02.2014 23:35
That's the best levitra online heliomeds.com Thanks by far! answer contributing. life insurance policy quotes bestlifeinsurpolicy.com card european health insurance comparehealthinsur.com free health insurance massachusetts for
I join the list of folks who never got into Tarot. Guess I was too busy with the present to be croe
01.12.2013 20:41
I join the list of folks who never got into Tarot. Guess I was too busy with the present to be croecnned with the future. For the last two months 'it' (Tarot) has been everywhere. Why didn't I notice it before? Does it work for you? Or do you work with it? So many questions...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.