Chantowie: nie mamy już gdzie się wycofywać przed nafciarzami

W niżniewartowskim rejonie Chanto-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego doszło do konfliktu pomiędzy tradycyjnymi społecznościami Chantów a przedstawicielami koncernów wydobywających naftę i gaz.
22.04.2013 8:06

Okazuje się, że miejscowe władze „nie dopatrzyły” obowiązków, co pozwoliło przedstawicielom koncernów na dość swobodne potraktowanie terenów cmentarzy i innych świętych miejsc dla Chantów, jak również pastwisk, potrzebnych im do hodowli reniferów. Chodzi o wytyczenie podziału terytorium rejonu, liczącego, bagatela, ponad 110 tysięcy kilometrów kwadratowych, na strefy chronione i przeznaczone do eksploatacji. Chociaż prawo o konieczności zachowania przyrody terytoriów zamieszkałych przez tradycyjne ludy Północy zostało przyjęte na poziomie federalnym jeszcze w 2001 r., a w samym okręgu autonomicznym w 2006 r., to miejscowe władze przeciągały moment powstania rejonowego planu zagospodarowania przestrzennego do 2012 r. Tymczasem koncerny naftowe działały na dość dowolnych zasadach, niszcząc pastwiska i jeziora rejonu.

Na pytania o tę bulwersującą sprawę obecny zastępca gubernatora Giennadij Buchtin stwierdził, że… obecne władze nie ponoszą odpowiedzialności za działania poprzednich. Dodał jednocześnie, że opracowanie planu jest niezwykle kosztowne w warunkach ogromnego rejonu niżniewartowskiego.

Podczas spotkania z władzami rejonu i okręgu mieszkańcy oskarżyli koncerny o wykorzystywanie przestarzałych metod wydobywczych. „Dzisiaj nasz kraj jest rozwinięty gospodarczo i wydobywanie surowców naturalnych nie powinno szkodzić samej naturze” – podkreślił Paweł Ajwasiedy, honorowy obywatel Niżniewartowska. W związku z tym mieszkańcy zainicjowali powstanie komisji, która ma przeprowadzić inspekcje miejsc, gdzie działają kompanie naftowe.

Źródło: finugor.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.