Azerowie odwołali wizytę amerykańskiej delegacji

Władze Azerbejdżanu nie podały powodów, dla których odwołały wizytę delegacji z przedstawicielem sekretarza stanu USA na czele.
10.09.2013 18:27

Przedstawiciel ambasady amerykańskiej w Baku poinformował o odwołaniu wizyty zastępcy asystenta sekretarza stanu USA Thomasa Melia, wraz z delegacją. Przyjazd delegacji do Baku został wstrzymany na wyraźne żądanie strony azerskiej. Władze Azerbejdżanu nie wyjaśniły jednak przyczyn, dla których podjęły taką decyzję.

Delegacja miała przybyć do Azerbejdżanu 9 września. Wizyta w Baku była planowana jako część szerszej akcji dyplomatycznej władz amerykańskich. Do azerskiej stolicy Amerykanie mieli przyjechać prosto z Tbilisi w Gruzji. Oficjalnie celem Amerykanów miała być obserwacja przygotowań do wyborów prezydenckich w Azerbejdżanie, które odbędą się już za miesiąc, 9 października. Podobnie w Gruzji – przedstawiciele sekretarza stanu USA rozmawiali z gruzińskimi politykami na temat zbliżających się wyborów nowego prezydenta tego kraju (głosowanie odbędzie się 27 października).

Przedstawiciel ambasady USA wyraził ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Dodał jednocześnie, że Amerykanie będą monitorować przedwyborczą sytuację w Azerbejdżanie na bieżąco.

Azerbejdżan to bliski i właściwie jedyny na Kaukazie sprzymierzeniec Turcji, zaangażowanej głęboko w konflikt syryjski i pozostającej w sojuszniczych relacjach z USA (jako członek NATO).

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.