Prof. Andrzej Waśko: czy da się ręcznie administrować kulturą?

Tymczasem obecnie obserwujemy uderzające dysproporcje przy rozdziale środków na niekorzyść inicjatyw nie-lewicowych. Można nawet odnieść wrażenie, że rząd stawia na zmonopolizowanie życia kulturalnego przez lewicę.
12.02.2015 19:24

 

Dwumiesięcznik „Arcana” w roku 2015 będzie obchodził jubileusz dwudziestolecia swojego istnienia. Fakt ten dowodzi, że nasze publikacje z zakresu historii, literatury, oraz toczone na naszych łamach dyskusje o kondycji państwa cieszą się trwałym uznaniem znacznego kręgu odbiorców. Ze zdziwieniem przyjęliśmy więc w tym roku pominięcie „Arcanów” (oraz wielu innych, renomowanych pism konserwatywnych i chrześcijańskich) przy rozdziale państwowych dofinansowań przyznawanych przez Ministerstwo Kultury.

Skoro państwo pełni u nas rolę mecenasa kultury, to powinno się w tym zakresie kierować argumentami merytorycznymi, a nie politycznymi.  Tymczasem obecnie obserwujemy uderzające dysproporcje przy rozdziale środków na niekorzyść inicjatyw nie-lewicowych. Można nawet odnieść wrażenie, że rząd stawia na zmonopolizowanie życia kulturalnego przez lewicę. Organy i osoby bezpośrednio decydujące o sposobie sprawowania mecenatu kulturalnego przez państwo powinny jednak pamiętać, że rozdzielają środki publiczne, które pochodzą od podatników. To znaczy, że na pulę, z której dofinansowywane są czasopisma i inne projekty kulturalne składają się także, i to w ogromnej mierze, Polacy o poglądach konserwatywnych. Mają oni prawo oczekiwać, że rząd będzie kierował pochodzące od nich środki, także na te inicjatywy i podmioty, które ich reprezentują.

Decyzje podjęte ostatnio w sprawie czasopism, budzą poważną obawę, że ministerialni decydenci starają się ręcznie administrować kulturą. Dlatego odwołujemy się od tych decyzji i apelujemy do środków masowego przekazu o zorganizowanie debaty o tym, jaka jest w istocie wartość współczesnej kultury polskiej finansowanej przez państwo, i czy Polacy nie zasługują w tej dziedzinie na więcej.

 

                                                                                          Andrzej Waśko

                                                               Redaktor Naczelny Dwumiesięcznika „Arcana” 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


mmm
09.04.2015 16:44
Ale bzdury. Gdzie tu ktoś widział jakąkolwiek lewicę. Sama prawica, wyłącznie nacjonalizm i pseudokonserwatyzm. Po prostu robicie sobie za dużą konkurencję.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.