Podwójnie dobry numer Arcanów

Jak jednym słowem określić najnowszy numer „Arcanów”? Odpowiedni! Odpowiedni dla tych czasów i dla Polski, która w swoim dryfowaniu dotarła do miejsca krytycznego dla narodowej tożsamości.
01.10.2013 17:04

Podwójny (112–113) numer Dwumiesięcznika liczy sobie ponad 250 stron. Tyle było potrzeba, by odpowiedzieć na najważniejsze zagadnienia dziejowego zakrętu, w którym znalazł się nasz kraj. Geopolityka, służby specjalne i polityka historyczna to główne filary najnowszego numeru pisma.

Podwójne Arcana otwiera rozmowa z synem gen. Tadeusza Bora Komorowskiego – to redakcyjny hołd dla pamięci o Powstaniu Warszawskim.

O zmanipulowaniu polskiej i europejskiej historii piszą ważni historycy w ankiecie Henryka Głębockiego: prof. Ryszard Terlecki, prof. Marek Jan Chodakiewicz, prof. Bogdan Musiał, dr Janusz Mierzwa, prof. Mariusz Wołos i prof. Andrzej Nowak. Reagują oni na próby napisania przez europejskie salony nowej historii kontynentu, w której nie ma godnego miejsca dla Rzeczpospolitej. Historycy polscy pełniący ważne funkcje w kraju i za granicami odpowiadają m.in. na pytanie kto w Polsce jest odpowiedzialny za przekłamanie polskiego wizerunku? Jak temu zaradzić? Jakich narzędzi użyć?

Następnym blokiem tekstów są artykuły poświęcone służbom specjalnym – czytelnik będzie zdumiony jak wiele znajomych metod rozpozna w działaniach carskiej policji po Powstaniu Listopadowym, natomiast teksty dotyczące czasów PRL (o samofinansowaniu się wywiadu PRL i o metodach działania w latach 80-tych) zastraszająco głęboko wchodzą w mechanizmy funkcjonujące we współczesnej Polsce.

Tekst Georga Kennana o relacjach między USA a Rosją otwiera blok tekstów o geopolityce. Kennan formułuje tam instrukcję dla negocjujących z Kremlem. Jaka szkoda, że obecna ekipa w Białym Domu nie zna (najwyraźniej) tego tekstu Kennana!Jaka szkoda, że obecna ekipa w Białym Domu nie zna (najwyraźniej) tego tekstu Kennana! Zresztą wszystkie wątki geopolityczne w numerze wiążą się pośrednio lub bezpośrednio z Rosją. Jakub Polit odkrywa tajemnice negocjacji chińsko-japońskich w przeddzień zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Jakub Brola omawia postrzeganie Rosji przez francuskiego sowietologa, który pisze, że Sztuka kłamstwa (…) jest tak samo stara jak Rosja (Alain Besançon).

zajrzyjdoksiegarni_120Nie zabrakło też stałych felietonów. Oprócz „Przeglądu niemieckiego” Tomasza Gabisia prof. Kazimierz Dadak opisuje przebieg oszustwa, jakim była ostatnia „reforma systemu emerytalnego”.

Do empików, lepszych salonów prasowych, a także do naszej księgarni internetowej – zapraszamy po lekturę!

 

„Arcana” 112-113
Zawartość zeszytu:

Krzysztof Szczerski, Wprowadzenie 

 

Rozmowa „Arcanów”

Mój ojciec – gen. Bór-Komorowski – rozmowa Tesy Ujazdowskiej z Adamem Komorowskim

 

Historia zmanipulowana

Polska i jej przeszłość w świadomości i pamięci historycznej (Ryszard Terlecki, Marek Jan Chodakiewicz, Bogdan Musiał, Janusz Mierzwa, Mariusz Wołos, Andrzej Nowak)

Krzysztof Łazarski, Czy wizerunek Polski w świecie może być zmieniony?

Tadeusz Rutkowski, Władze PRL wobec obchodów stulecia Powstania Styczniowego w 1963 r.

 

Z kart dziejów służb specjalnych

Sławomir Węgrzynowicz, Policyjno-szpiegowski system polityki carskiej w Królestwie Polskim (1831–1855)  

Witold Bagieński, Brudne pieniądze wywiadu i partii w pierwszych latach Polski Ludowej

Ryszard Kawalec, Dekonspiracja funkcjonariuszy Departamentu I MSW w Berlinie Zachodnim

 

Geopolityka

George Frost Kennan, Stany Zjednoczone i Rosja (tłum. J. Grudziński)      

Jakub Brola, Tylko chłód. Alain Besançon i widmo „wiecznej Rosji”    

Jakub Polit, Chińska próba przyspieszenia kapitulacji Japonii wiosną 1945 r.   

Jan Sadkiewicz, Dlaczego Polska powinna była wziąć udział w rozbiorze Czechosłowacji?     

 

Pogranicza kultury

Krzysztof Polechoński, O Czesławie Straszewiczu w 50-lecie śmierci      

Dariusz Pachocki, Losy ocalonych rękopisów Bolesława Leśmiana 

 

Felietony i przeglądy

Tomasz Gabiś, Przegląd niemiecki (XXIII)  

Kazimierz Dadak, Widzialna ręka rynku (II)  

 

Noty o Autorach     


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Francopilot
13.10.2013 23:21
w poprzednim numerze /111/ R.Czarnecki pisał
Łukasz
06.10.2013 16:57
Czy poseł R. Czarnecki nadal pisze do "Arcanów"?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.