Podwójnie dobry numer Arcanów
Podwójny (112–113) numer Dwumiesięcznika liczy sobie ponad 250 stron. Tyle było potrzeba, by odpowiedzieć na najważniejsze zagadnienia dziejowego zakrętu, w którym znalazł się nasz kraj. Geopolityka, służby specjalne i polityka historyczna to główne filary najnowszego numeru pisma.
Podwójne Arcana otwiera rozmowa z synem gen. Tadeusza Bora Komorowskiego – to redakcyjny hołd dla pamięci o Powstaniu Warszawskim.
O zmanipulowaniu polskiej i europejskiej historii piszą ważni historycy w ankiecie Henryka Głębockiego: prof. Ryszard Terlecki, prof. Marek Jan Chodakiewicz, prof. Bogdan Musiał, dr Janusz Mierzwa, prof. Mariusz Wołos i prof. Andrzej Nowak. Reagują oni na próby napisania przez europejskie salony nowej historii kontynentu, w której nie ma godnego miejsca dla Rzeczpospolitej. Historycy polscy pełniący ważne funkcje w kraju i za granicami odpowiadają m.in. na pytanie kto w Polsce jest odpowiedzialny za przekłamanie polskiego wizerunku? Jak temu zaradzić? Jakich narzędzi użyć?
Następnym blokiem tekstów są artykuły poświęcone służbom specjalnym – czytelnik będzie zdumiony jak wiele znajomych metod rozpozna w działaniach carskiej policji po Powstaniu Listopadowym, natomiast teksty dotyczące czasów PRL (o samofinansowaniu się wywiadu PRL i o metodach działania w latach 80-tych) zastraszająco głęboko wchodzą w mechanizmy funkcjonujące we współczesnej Polsce.
Tekst Georga Kennana o relacjach między USA a Rosją otwiera blok tekstów o geopolityce. Kennan formułuje tam instrukcję dla negocjujących z Kremlem. Jaka szkoda, że obecna ekipa w Białym Domu nie zna (najwyraźniej) tego tekstu Kennana!Jaka szkoda, że obecna ekipa w Białym Domu nie zna (najwyraźniej) tego tekstu Kennana! Zresztą wszystkie wątki geopolityczne w numerze wiążą się pośrednio lub bezpośrednio z Rosją. Jakub Polit odkrywa tajemnice negocjacji chińsko-japońskich w przeddzień zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Jakub Brola omawia postrzeganie Rosji przez francuskiego sowietologa, który pisze, że Sztuka kłamstwa (…) jest tak samo stara jak Rosja (Alain Besançon).
Nie zabrakło też stałych felietonów. Oprócz „Przeglądu niemieckiego” Tomasza Gabisia prof. Kazimierz Dadak opisuje przebieg oszustwa, jakim była ostatnia „reforma systemu emerytalnego”.
Do empików, lepszych salonów prasowych, a także do naszej księgarni internetowej – zapraszamy po lekturę!
„Arcana” 112-113
Zawartość zeszytu:
Krzysztof Szczerski, Wprowadzenie
Rozmowa „Arcanów”
Mój ojciec – gen. Bór-Komorowski – rozmowa Tesy Ujazdowskiej z Adamem Komorowskim
Historia zmanipulowana
Polska i jej przeszłość w świadomości i pamięci historycznej (Ryszard Terlecki, Marek Jan Chodakiewicz, Bogdan Musiał, Janusz Mierzwa, Mariusz Wołos, Andrzej Nowak)
Krzysztof Łazarski, Czy wizerunek Polski w świecie może być zmieniony?
Tadeusz Rutkowski, Władze PRL wobec obchodów stulecia Powstania Styczniowego w 1963 r.
Z kart dziejów służb specjalnych
Sławomir Węgrzynowicz, Policyjno-szpiegowski system polityki carskiej w Królestwie Polskim (1831–1855)
Witold Bagieński, Brudne pieniądze wywiadu i partii w pierwszych latach Polski Ludowej
Ryszard Kawalec, Dekonspiracja funkcjonariuszy Departamentu I MSW w Berlinie Zachodnim
Geopolityka
George Frost Kennan, Stany Zjednoczone i Rosja (tłum. J. Grudziński)
Jakub Brola, Tylko chłód. Alain Besançon i widmo „wiecznej Rosji”
Jakub Polit, Chińska próba przyspieszenia kapitulacji Japonii wiosną 1945 r.
Jan Sadkiewicz, Dlaczego Polska powinna była wziąć udział w rozbiorze Czechosłowacji?
Pogranicza kultury
Krzysztof Polechoński, O Czesławie Straszewiczu w 50-lecie śmierci
Dariusz Pachocki, Losy ocalonych rękopisów Bolesława Leśmiana
Felietony i przeglądy
Tomasz Gabiś, Przegląd niemiecki (XXIII)
Kazimierz Dadak, Widzialna ręka rynku (II)
Noty o Autorach