Nowa książka Henryka Skwarczyńskiego!

Kosmos Uczty Głupców to nieprzerwany strumień narracji oraz fascynującej sztuki opowiadania Henryka Skwarczyńskiego, który posiada dar dramatyzacji fabuły, wyśmienity zmysł humoru, zdolność stwarzania sytuacji powieściowych wyjątkowych i niepowtarzalnych.
12.01.2018 11:44

 Opowiadanie tego mikro- i makrokosmosu zaprasza do stołu, do którego zasiada Cervantes, Velázquez, Boccaccio i Botticelli, oraz grupa stałych i przygodnych bohaterów czy pseudobohaterów. Powieść ta nie jest w żadnym wypadku popisem erudycji autora. Choć skądinąd jego erudycja jest wspaniała, zdumiewająca i funkcjonalna.  Włodzimierz Krysiński w Posłowiu do pierwszego polskiego wydania powieści, Montreal, 2007.

W amerykańskim „News from the Republic of Letters” założonym przez Saula Bellowa i Keitha Botsforda, ukazał się w roku 2008 obszerny fragment Uczty Głupców. Keith Botsford był także autorem blurbu wydania anglojęzycznego. Profesor Andrzej Nowak porównywał powieść do Rękopisu znalezionego w Saragossie. Wojciech Chmielewski w wywiadzie z autorem stwierdzał, że jest ona gorzką satyrą świata, w którym TV staje się wyrocznią z Delf. Festiwalem snów, do którego należałoby zaprosić Barona Munchausena nazwał książkę Mieczysław Orski. Henryk Siewierski z Universidade de Brasilia utrzymuje, że proza Henryka Skwarczyńskiego jest prozą, ale jest też ponad nią. Marek Nowakowski przywoływał Ucztę Głupców jako „brawurową powiastkę typu szkatułkowego". Poeta Marek Baterowicz stwierdził, że autor jest prawnukiem francuskiego prześmiewcy z XVI wieku, Rabelais. 

 

Henryk Skwarczyński, pisarz i antropolog urodzony w roku 1952 w Felicjanowie. W 1980 uchodźca polityczny. Od roku 1986 obywatel amerykański. Autor wydanej niedawno książki autobiograficznej Szlachcic z Koluszek w Ameryce i innych egzotycznych krajach. Objechał świat od Tasmanii, Angkor Wat, po Machu Picchu i Serengeti. Jako pisarz amerykański - choć sam uważa się za mieszkańca Rzeczpospolitej, w której łacinę zastąpiono angielskim - debiutował w roku 1995 w antologii Paris Transcontinental opowiadaniem A Poet, Gamblers and Blackjack.  Mieszka z żoną, urodzoną w Ameryce, poetką litewską Eglė Juodvalkė, na przedmieściach Chicago w La Grange. Po ojcu, profesorze literatury, odziedziczył umiłowanie do hokeja. Co sobotę biega z odkurzaczem po pokojach.

 

Przejdź do Księgarni: http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/124-henryk-skwarczynski-uczta-glupcow.html

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

„Wiersze wybrane” Wojciecha Wencla

TYLKO U NAS: Królestwo zwycięskiego Orła - fragment zakończenia III tomu Dziejów Polski prof. Andrzeja Nowaka

Promocja książki „Powrót pańskiej Polski” Ewy Polak-Pałkiewicz w Warszawie

Promocja książki „Powrót pańskiej Polski” w Lublinie

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.