Dwumiesięcznik ARCANA po raz... setny!!!

Poniżej zamieszamy fragment wstępu pióra profesora Andrzeja Nowaka, który w chwili zakładania pisma był jeszcze doktorem historii. Trudno więc wyobrazić sobie, by tekst podsumowujący wydanie setnego numeru pisma, nie był pełen głębokich refleksji, spojrzeń wstecz, ale też i pewnej satysfakcji, że wśród zakrętów historii III RP udało się „Arcanom” wywalczyć przestrzeń do swobodnej wymiany poglądów.

20.08.2011 0:51

Od redaktora

Zbiegło się w tym numerze kilka jubileuszów.

Najpierw 80-lecie Jana Prokopa i 70-lecie Leszka Długosza – dwóch znakomitych współtwórców naszego pisma. Obaj tak młodzi duchem, zawsze, każdy na swój sposób, gotowi iść przeciw prądowi, mówią przy tej okazji o swoich życiowych drogach – indywidualnych drogach polskich doświadczeń z historią XX i początków XXI wieku. Składamy Im całą redakcją najserdeczniejsze życzenia, by te drogi prowadziły dalej prosto, w górę – i dziękujemy za Ich wielki wkład także w małą historię „Arcanów”.

Ta historia ma również swój jubileusz. Setny numer. Ukazuje się dlatego, że nasz dwumiesięcznik wciąż znajduje swoich Czytelników. Jest widocznie komuś potrzebny – nie tylko grupce redaktorów.

W pierwszym numerze tę grupkę, redakcję, tworzyli: Zuzanna Dawidowicz, Elżbieta Morawiec, Andrzej Nowak, Jan Prokop, Wiesław Paweł Szymański, Maciej Urbanowski, Andrzej Waśko. To było już blisko 17 lat temu, w grudniu 1994 roku, kiedy składaliśmy pierwszy zeszyt. Kontynuowaliśmy wtedy pracę, jaką w tym samym składzie, mogliśmy prowadzić wcześniej przez trzy lata w wywodzącej się jeszcze z podziemia, założonej przez Jana Polkowskiego, „Arce”. Miałem zaszczyt objąć w niej funkcję redaktora naczelnego w październiku 1991 roku (i tu zbliża się chyłkiem mały jubileusz: dwudziestolecia), kiedy zastąpiłem w tej roli Ryszarda Legutkę. Do jesieni 1994 roku wydaliśmy 17 numerów „Arki” (36-52).

Od tego momentu właśnie zaczęła się historia „Arcanów”. Nasze ówczesne nadzieje i zamysły wyrażał napisany przez Andrzeja Waśkę, przez lata zastępcę redaktora naczelnego i głównego współtwórcę dwumiesięcznika, artykuł wstępny do pierwszego numeru: „Na łamach nowego pisma chcemy nadal poszukiwać dróg wyjścia z kryzysu, jaki sprowadził na Polskę najpierw komunizm, a następnie fałszywa formuła jego transformacji […] Budowanie formacji politycznej zdolnej zrealizować zadania, jakie współczesność stawia przed Polakami, formacji konserwatywnej, musi się zaczynać od przywrócenia jej podstaw intelektualnych. Debatę o przyszłości wiązać więc będziemy z pietyzmem dla tradycji i z odsłanianiem prawdziwej historii, która powinna pozostawać nauczycielką życia. […] Chcemy wypracowywać i wcielać reguły skutecznego i twórczego działania w życiu publicznym – ARCANA trudnej sztuki budowania więzi społecznej i korzystania z wolności […].”

No cóż, nasze poszukiwania „dróg wyjścia z kryzysu” nie skończyły się. „Trudna sztuka korzystania z wolności” – ku zbudowaniu, nie ku znijaczeniu – nie stała się wcale łatwiejsza w roku 2011, niż była w roku 1994. W pierwszym numerze „Arcanów” pocieszaliśmy się po licznych rozczarowaniach pierwszych lat „transformacji”, że przynajmniej „wiemy dziś dokładniej niż w 1989 roku, kto jest kim…” Teraz, w 2011 roku, wiemy już chyba, że pytanie „kto jest kim”, pytanie o to, czy potrafimy sprostać głoszonym zasadom, nie zostało wcale rozstrzygnięte do 1994 roku, ale rozstrzyga się codziennie i dotyczyć może każdego z nas.

Nie mieliśmy ambicji tworzenia ścisłego programu, nie próbowaliśmy nigdy „budować formacji politycznej”, ale chcieliśmy wspierać publikowanymi w „Arcanach” tekstami „podstawy intelektualne” takiej – konserwatywnej i rozumiejącej współczesny świat – formacji. Czy to nam się udaje?

(…)

Całość dostępna w najnowszym numerze Dwumiesięcznika ARCANA. Zamieszczamy także spis treści, aby Czytelnicy Portalu mogli zapoznać się z wagą materiałów przed zdobyciem pisma. A w najbliższym czasie opublikujemy na Portalu niektóre odpowiedzi na ankiety dotyczące polskości.

Całemu zespołowi Wydawnictwa ARCANA życzymy nie stu, lecz wydania tysiąca numerów, zwieńczonych kolejnymi dziełami publikowanymi już w absolutnie wolnej, niepodległej i dumnej Polsce.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (4)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Ewakropkapl
27.08.2011 3:50

Dziękuję Twórcom Dwumiesięcznika. Bez takich wydawnictw, jak ARCANA, obecna powszechna szmira publicystyczna, wszechobecne fałszerstwa i dalsza degradacja kultury, byłaby dotkliwsza. Kłaniam się Państwu życząc Wydawnictwu i sobie, kolejnych setek numerów. Wasza prenumeratorka Ewa Macholak (Ewakropkapl).

Wglodek
24.08.2011 14:30

Gratulacje! Wszystkiego najlepszego Redakcji i Czytelnikom zyczy
www.polishclub.org

Czcibor
24.08.2011 9:18

Życzę kolejnej "100"!

Leslaw_ma_leszka
24.08.2011 4:46

gratuluje okrągłego wydania
http://czerwonykiel.blogspot.c...


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.