Węgiel przed prawami Szorów

Szorowie to niewielki turecki naród, zamieszkujący w większości obwód kemerowski na Syberii. Jego przedstawiciele bezskutecznie domagają się prawa do życia na swoich tradycyjnych terenach. Władze zamierzają zniszczyć ich wioski, które leżą na terenach przeznaczonych pod nowe kopalnie Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego.
28.04.2013 13:59

Problem dotyczy miejscowości Czuazass, Czuwaszka i Kazas, znajdujących się pod czterdziestotysięcznym miastem Myski w obwodzie kemerowskim. To właśnie tam mają powstać nowe kopalnie węgla, przeciwko czemu protestują ich mieszkańcy – przede wszystkim Szorowie. Przedstawiciele miejscowej społeczności informują, że praktycznie bez żadnych konsultacji społecznych, władze rozpoczęły likwidację instytucji publicznych w wyżej wspomnianych miejscowościach – zamykane są szkoły, urzędy pocztowe oraz budynki lokalnej administracji.

Przedstawiciele Szorów podkreślają, że nawet w przypadku przesiedlenia mieszkańców osad w inne miejsce nowe kopalnie mogą spowodować nieodwracalne zanieczyszczenia wody pitnej potrzebnej dla miasta Myski, które mogą prowadzić do zachorowań na raka i gruźlicę. Przypominają przy tym ukaz, jaki Władimir Putin wydał w sierpniu 2012 r. (czyli zaledwie kilka miesięcy temu), w którym prezydent wzywa wszystkie podległe mu jednostki administracyjne do podjęcia działań w celu ochrony środowiska naturalnego na terenie Federacji Rosyjskiej.

W sprawie Szorów interweniował Siergiej Mitrochin, lider partii „Jabłoko”. Wystosował list do Władimira Putina, w którym poprosił prezydenta o rozważenie apelu miejscowej ludności i powzięcie działań w celu ochrony praw tej mniejszości narodowej do zachowania tradycyjnych siedzib.

Przypomnijmy, że to właśnie na terenie obwodu kemerowskiego, w kopalni Uljanowskaja, doszło w 2007 r. do najtragiczniejszej w historii katastrofy górniczej w Rosji. W wyniku wybuchu metanu zginęło wtedy stu ośmiu górników.

Źródła: uralistica.com, shoria.info

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.