Udmurcja: oskarżają organizatorów protestów o „związki z zagranicą”

Okazuje się, że rozpętana w połowie ubiegłego roku ogólnorosyjska kampania przeciwko „zagranicznym agentom”, będzie miała wpływ również na politykę prowadzoną w autonomicznych republikach Federacji, będąc wygodną wymówką dla niepodejmowania działań wobec istotnych problemów społecznych.
28.04.2013 11:38

Tak stało się w nadwołżańskiej republice Udmurcji, gdzie miejscowy przywódca (od kwietnia 2011 r., kiedy wprowadzono poprawki do miejscowej konstytucji ograniczającej funkcjonowanie autonomii w warstwie symbolicznej, „głowa państwa” – wcześniej prezydent) Aleksander Wołkow (z pochodzenia Rosjanin) oskarżył strajkujących lekarzy o to, że ich protest został zorganizowany za „zagraniczne pieniądze”. Zasugerował tym samym, że strajk został wywołany przez któryś z zagranicznych wywiadów. Wołkow dodał, że nie widzi innych powodów protestu, gdyż w ostatnim roku pensje lekarzy i pielęgniarek wzrosły o kilkanaście procent (do poziomu 24 tysięcy rubli – około dwóch i pół tysiąca złotych w przypadku lekarzy i 13 tysięcy rubli – tysiąca trzystu złotych w przypadku pielęgniarek).

W ostatnich miesiącach w Iżewsku, stolicy Udmurcji, doszło do strajku włoskiego (wykonywanie obowiązków w sposób skrajnie drobiazgowy, co wywołuje blokadę działania danego zakładu) w trzech klinikach pediatrycznych. Według lekarzy administracja regionalna fałszuje informacje dotyczące dopłat do pacjentów, pochodzących z Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oficjalnie dopłaty wynoszą dwieście rubli do jednego pacjenta, faktycznie szpitale otrzymują jedynie dwadzieścia rubli.

Warto dodać, że pomimo oskarżeń Wołkowa, minister zdrowia Federacji Rosyjskiej Weronika Skworcowa stwierdziła, że władze Udmurcji doprowadziły do „oburzającej sytuacji” w zakresie problemu wynagrodzeń lekarzy.

Źródło: kasparov.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.