Rosyjskie służby zaprzeczają związkom „zamachowców z Bostonu” z podziemiem zbrojnym na Kaukazie?

W amerykańskich mediach pojawiły się informacje sugerujące, że Tamerlan Carnajew mógł mieć związki z liderem dagestańskich bojowników Gadżimuradem Dołgatowem, którego Rosjanie zabili w grudniu 2012 r. w Machaczkale. Na kanale Tamerlana w serwisie youtube miał znajdować się film z przesłaniem Dołgatowa.
23.04.2013 9:56

Jednakże przedstawiciel Komitetu Śledczego Republiki Dagestanu Rasul Temerbekow poinformował, że organy śledcze nie dysponują żadnymi informacjami dotyczącymi rzekomych związków „zamachowców z Bostonu” z Dołgatowem. „Nie mamy takich danych. Jednakże w ogóle się tym nie zajmowaliśmy” – zaznacza Temerbekow. Z kolei przedstawiciele Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Dagestanie odmówili udzielenia komentarza, odsyłając dziennikarzy do Zarządu Głównego w Moskwie.

Przedstawiciele organów śledczych Czeczenii zaprzeczyli, jakoby dysponowali jakimikolwiek danymi potwierdzającymi związki Tamerlana i Dżochara Carnajewów z liderem „Emiratu Kaukaskiego” Doku Umarowem. „Gdyby oni byli związani z bandycką grupą Umarowa, to ich nazwiska znalazłyby się w naszej bazie danych. Nie mamy ich.” – zaznaczyli. „Sprawdziliśmy wszelkimi dostępnymi kanałami informacje o możliwości związków braci Carnajew z Umarowem, jednakże nie znaleźliśmy żadnych danych, które potwierdzałyby ten trop” – dodali przedstawiciele czeczeńskich struktur siłowych.

Dzień wcześniej przedstawiciele Wilajetu Dagestanu w Emiracie Kaukaskim poinformowali na swoich stronach, że nie mają nic wspólnego z „zamachowcami z Bostonu”. Podkreślili, że nie prowadzą wojny ze Stanami Zjednoczonymi, tylko z Rosją. Zasugerowali również amerykańskim mediom by zajęły się „wątkiem rosyjskich służb specjalnych” podczas śledztwa w sprawie bostońskiego zamachu.

Źródła: ria, vdagestan.com

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.