Rosyjska opozycja żąda międzynarodowej komisji i… ją dostaje
W ramach Komisji będą działać członkowie takich organizacji jak: Amnesty International, Human Rights Watch, Europejskie Stowarzyszenie Adwokatów na rzecz Demokracji i Praw Człowieka, Międzynarodowa Inicjatywa Obywatelska przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, międzynarodowa platforma „Obywatelska solidarność”, Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH) i in. Członkowie komisji mają doświadczenie w przeprowadzaniu takich dochodzeń obywatelskich. Badali wiele podobnych spraw, m.in. wydarzenia po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2010 r., zamieszki w Mołdawii w 2009 r., protesty w Irlandii Północnej oraz akcje w ramach „Occupy Wall Street” w Stanach Zjednoczonych w 2011 r.
Śledztwo sfinalizuje specjalny raport, w którym zawarta zostanie ocena działań zarówno protestujących, jak i funkcjonariuszy OMON-u. By uzyskać jak najlepszą bazę faktograficzną dotyczącą zamieszek z 2012 r. członkowie komisji zwrócą się o wydanie odpowiednich dokumentów do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komitetu Śledczego FR, władz miejskich oraz organizatorów ubiegłorocznego marszu.
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia Społeczna Grupa Robocza, prowadząca obywatelskie śledztwo, na podstawie zeznań sześciuset świadków, stwierdziła, że zamieszki z 6 maja 2012 r. zostały wywołane przez policję.
Źródło: kasparov.ru, gazeta.ru
(Błażej Cecota)