Portal ARCANA istnieje już ponad dwa lata!
Arcana w internecie są już 25 pracowitych miesięcy. Strona internetowa wydawnictwa istnieje od lat, ale bieżące informacje ze Wschodu wraz z rozmowami o Polsce, Europie i konserwatyzmie są w sieci od ledwie dwóch lat. Ten okres wystarczył byśmy zyskali tysiące stałych czytelników (1000 unikalnych użytkowników dziennie), setki komentarzy, wiele burzliwych dyskusji.
Ukoronowaniem tego okresu jest uzyskanie dofinansowania na dalszą działalność – nowa odsłona Portalu jest możliwa właśnie dzięki dotacji. Oprócz wydatnej pomocy pani prezes Zuzanny Dawidowicz i prof. Andrzeja Nowaka wdzięczni jesteśmy Signum Temporis. Stowarzyszeniu do Rzeczy, które doceniło naszą działalność i powalczyło o środki na odnowienie Portalu, które uzyskało od Fundacji Banku Zachodniego WBK.
W 2013 r. podejmujemy nowe wyzwania. Chcemy przypomnieć najważniejsze teksty Arcanów z ostatnich niemal 20 lat – artykuły, wywiady, a także literaturę. Będziecie Państwo mogli je znaleźć w stałej zakładce Dwumiesięcznik ARCANA. Rozbudujemy także dział „Dzieje się w Krakowie” aby mieszkańcy królewskiego miasta mogli dowiadywać się o jeszcze większej ilości podwawelskich przedsięwzięć patriotycznych. Nie zabraknie komentarzy ekspertów, wywiadów z autorami książek a także – konkursów z nagrodami.
Wiemy też, które teksty podobały się Państwu najbardziej. Statystyki portalowe są jednoznaczne, zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi i najbardziej poczytnymi publikacjami Portalu:
1. Nowak: Oni nie zasługują na nazywanie ich zdrajcami – to jest po prostu grupa pętaków
Niespełna rok po katastrofie samolotu rządowego, w wywiadzie dla Portalu ARCANA Profesor Andrzej Nowak dokonuje oceny rządu i śledztwa smoleńskiego » kliknij tutaj.
2. „Klan Putina” - jedna z najbogatszych rodzin na świecie
Media na całym świecie (poza Polską oczywiście) powtarzają sobie wiadomość opublikowaną przez „The Sunday Times” i czeskie „Lidove noviny”. Majątek rodziny byłego oficera KGB szacowany jest na 130 miliardów dolarów, a więc przekracza dobytek najbogatszego człowieka na naszej planecie » kliknij tutaj.
3. Korona Himalajów i Korona Polska
Nieuczciwą ocenę polityki zagranicznej śp. Lecha Kaczyńskiego komentuje dla Portalu ARCANA dr hab. Krzysztof Szczerski, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych » kliknij tutaj.
4. Polska nie ma żadnych przyjaciół wśród silnych państw i polityków świata – pisze Ewa Thompson w Dwumiesięczniku ARCANA (nr 96)
Amerykańska literaturoznawca, profesor Rice University w Houston, redaktor naczelna kwartalnika „The Sarmatian Reviev”, odpowiada na ankietę w ostatnim numerze Dwumiesięcznika z 2010 roku. Pytania dotyczyły Europy Wschodniej po 2010 roku, zostały zadane także Januszowi Bugajskiemu, Janowi Kieniewiczowi, Andrijowi Portnowowi, Romanowi Szporlukowi i Piotrowi Eberhadtowi » kliknij tutaj.
5. Angela Merkel: przeszłość cesarzowej Europy
Przeszłość znanych i potężnych polityków zawsze budzi nasze zaciekawienie, uważamy bowiem, że poznanie ich rodzinnych korzeni, środowiska, w którym wyrastali, wpływy, jakim podlegali w dzieciństwie i młodości, mogą pomóc w zrozumieniu ich teraźniejszych postaw i działań. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie budzi także przeszłość „cesarzowej Europy”, Angeli Merkel, szczególnie ta sprzed 1989 roku. Prezentujemy tekst Tomasza Gabisia » kliknij tutaj.
Gdy czytaliście Państwo teksty profesora Krzysztofa Szczerskiego nie mogliśmy wiedzieć (sam autor nie mógł), że zostanie on wkrótce redaktorem naczelnym Dwumiesięcznka. Widać też, że interesowały Państwa teksty z różnych kategorii treściowych.
Najpopularniejszy dział Portalu to wiadomości ze Wschodu (ze statystyk wynika, że czytają nas też internauci z Rosji), a zaraz potem Dwumiesięcznik ARCANA. Równie często zaglądacie Państwo do nas, by dowiedzieć się o nowościach książkowych w Wydawnictwie. Najwięcej komentujecie Państwo wywiady z ekspertami. Słowem: nasza praca nie idzie na marne!
Przez dwa lata otrzymaliśmy wystarczającą ilość sygnałów, by kontynuować popularyzowanie dorobku krakowskich Arcanów oraz dostarczanie informacji o sytuacji w Rosji. Zachęcamy byście udali się Państwo z nami w dalsze poszukiwania informacji i działania rozpowszechniające intelektualne osiągnięcia polskich konserwatystów.
Z serdecznymi podziękowaniami,
Redakcja Portalu ARCANA