Kraków pamięta o Żołnierzach Wyklętych!
Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Krakowie
Od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony 1 marca jako święto państwowe. Celem inicjatywy „Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci” jest przybliżenie Polakom historii bohaterskich żołnierzy, którzy wraz z zakończeniem II wojny światowej zagrożeni terrorem nie złożyli broni, ale podjęli walkę przeciwko komunistycznemu reżimowi.
1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim rozstrzelanych zostało siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, która po rozwiązaniu szeregów Armii Krajowej kontynuowała jej dzieło. Koniec okupacji niemieckiej, podobnie jak dla członków licznych pomniejszych organizacji czy zgrupowań partyzanckich działających na ziemiach polskich do przełomu lat 40. i 50., nie był dla nich równoznaczny z końcem zniewolenia Ojczyzny. Wszyscy oni podjęli nierówną walkę przeciwko narzuconemu siłą komunistycznemu reżimowi. Jej celem było odzyskanie w pełni suwerennego państwa. Za bezkompromisową wierność swoim ideałom niejednokrotnie płacili najwyższą cenę. Jeżeli nie zginęli z bronią w ręku poddawani byli wciąż narastającym represjom, barbarzyńskim torturom, wyniszczającym śledztwom. Ciała zamordowanych grzebane w tajemnicy trafiały do bezimiennych grobów. Nieliczni, którym udało się przetrwać, na skutek konsekwentnej polityki władz PRL, przez kolejne dziesięciolecia żyli z piętnem „bandytów” i „faszystów”. Polityka ta – skazująca działaczy niepodległościowego podziemia po drugiej wojnie światowej na zapomnienie i niesławę – była na tyle skuteczna, że w tym roku 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie oficjalnie obchodzonym świętem państwowym dopiero po raz trzeci.
Pomysł projektu „Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci” zrodził się z potrzeby godnego upamiętnienia bohaterów. W jego realizację zaangażowanych jest kilka organizacji – m.in. Towarzystwo Parku im. dra H. Jordana, Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, stowarzyszenie Passionart, artysta Tadeusz Polkowski oraz Młodzież Wszechpolska – które pod wspólną nazwą przygotowują w Krakowie kilkudniowe obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych.
Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczną się 1 marca o godzinie 11.00 spotkaniem kombatantów i mieszkańców Krakowa pod siedzibą dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy Placu Inwalidów, o godz. 13.00 będą miały miejsce uroczystości na Cmentarzu Wojskowym. O godz. 16.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej w intencji walczących o wolną Polskę. Zaraz po niej na Rynku Głównym uformowany zostanie pochód, który ulicami miasta przejdzie do Parku im. Henryka Jordana.
Organizatorzy uroczystości przygotowali również ofertę skierowaną głównie do najmłodszych, dzięki której będą oni mogli poznać dzieje swojego kraju w nietypowy i atrakcyjny sposób. Na płycie Rynku Głównego rozłożone zostaną ścianki z płyt kartonowo-gipsowych. Przez cały dzień będzie na nich powstawało graffiti przedstawiające wizerunki Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo na ustawionym obok telebimie wyświetlane będą filmy i zdjęcia przypominające sylwetki oraz losy bohaterów święta, niezłomnych do końca, o których przez wiele lat – również w wolnej Polsce – historia milczała.
Więcej informacji: www.facebook.com i studencidlarp.pl
Program uroczystości:
1 marca
godz. 11.00 spotkanie kombatantów pod siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy Placu Inwalidów
godz. 13.00 uroczystości na Cmentarzu Wojskowym w Krakowie
godz. 16.00 Bazylika Mariacka - Msza Św. w intencji walczących o wolną Polskę
godz. 17.00 Rynek Główny - marsz Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci ulicami: Szewską, Podwale, Piłsudskiego i 3 Maja do Parku im. H. Jordana
godz. 18.00 Park im. H. Jordana - oficjalne uroczystości oraz Apel Pamięci, przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych
godz. 20.00 Muzeum Armii Krajowej - koncert Tadka i PiHa
cały dzień, Rynek Główny - pokazy filmów i zdjęć, utworzenie patriotycznego graffiti z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych oraz akcja informacyjna.
3 marca, godz. 18, Muzeum Armii Krajowej – koncert „Wyklęte – w służbie Ojczynie”, monodram Inki Dowlasz (link do wywiadu), koncert chóru UJ, patriotyczne pieśni, spotkanie z historykiem.
4 marca
godz. 10, Kościół oo. Pijarów – Msza Św.
godz. 11 – uroczysty przemarsz do Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 3
godz.12 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej Barbarę Wiktor „Żar”