Czuwasze: w kwestii językowej konieczna pomoc państwa
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele organizacji społecznych, takich jak „Chawal” (stowarzyszenie zajmujące się ochroną dziedzictwa narodowego Czuwaszy, powstałe całkiem niedawno, bo w 2009 r.), twórca jednego z najważniejszych portali internetowych dotyczących historii, języka i kultury narodu czuwaskiego (chuvash.org) Nikołaj Płotnikow oraz przedstawiciele środowisk naukowych, językoznawcy tacy jak Nikołaj Jegorow i Giennadij Degtjariew.
Podczas dyskusji przy „okrągłym stole” podkreślono m.in. konieczność państwowej pomocy w zakresie działań podejmowanych w celu przetrwania języka czuwaskiego. Zauważono jednocześnie, że rozwojem czuwaskiego powinni się zajmować w równym stopniu tak naukowcy, jak i dziennikarze, działacze organizacji pozarządowych i miejscowi nauczyciele.
„Okrągły stół” odbył się w związku z wydaniem istotnej dla nauki czuwaskiego książki „Tysiąc i jedno słowo”, jednakże uczestnicy wydarzenia zaplanowali, że podobne spotkania będą odbywać się cyklicznie – raz na kwartał.
W Rosji żyje około półtora miliona Czuwaszy, z czego ponad połowa w autonomicznej republice Czuwaszji, gdzie stanowią większość mieszkańców (sześćdziesiąt siedem procent).
Źródła: irekle.org, chuvash.org, cv-haval.org
(Błażej Cecota)