Wywiad z J. Kaczyńskim, dyskusja nad reformą PiS-u, artykuły historyczne...

Najnowszy numer Dwumiesięcznika ARCANA wyróżnia się kilkoma specyficznymi cechami. Po pierwsze jest to numer podwójny, po drugie jest to ostatni numer przed jubileuszowym, setnym numerem Dwumiesięcznika, a po trzecie...

29.04.2011 9:18

...tutaj już Państwo sami muszą ocenić czy dobór tematów i autorów jest tak wyjątkowy, czy też stanowi on standardowy poziom czasopisma. Podwójny numer Dwumiesięcznika otwiera wywiad profesora Andrzeja Nowaka z Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes PiS opowiada o swojej wizji Polski i swoim sposobie na zwycięstwo w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Profesor Andrzej Nowak zadał swojemu rozmówcy szereg takich pytań, które do niedawna wciąż nurtowały dziennikarzy, publicystów i zwykłych wyborców. Czy PiS chce poczekać do 2015 roku, by powtórzyć sukces węgierskiej prawicy? Czy Jarosław Kaczyński poważnie myśli o zwycięstwie w wyborach 2011 roku? Padają także pytania o Smoleńsk i o wcześniejsze obawy braci Kaczyńskich przed przeprowadzaniem zamachu na ich życie. Rzadko kiedy można przeczytać tak konkretny i odważny wywiad, nieograniczony żadną cenzurą – ani wewnętrzną, ani zewnętrzną.

Jeden z najwybitniejszych polskich sowietologów, profesor Włodzimierz Marciniak publikuje swój artykuł dotyczący MAK-u (Międzypaństwowej Komisji Lotniczej) i z chirurgiczną precyzją dokonuje jego sekcji. Opisuje nie tylko kontekst związany z katastrofą smoleńską, ale także historię MAK-u jako sieroty po Związku Sowieckim.

Niezwykle ciekawe głosy w dyskusji nad przyszłością Prawa i Sprawiedliwości padają ze strony Rafała Matyi i Barbary Fedyszak – Radziejowskiej. Z jednej strony mamy stosunkowo życzliwe ustosunkowanie się do projektu Jana Filipa Staniłko, z drugiej zaś strony znana socjolog nieco pobłażliwym spojrzeniem obdarza koncepcje młodego publicysty na naprawę partii Jarosława Kaczyńskiego. Ta ciekawa polemika pozwala scharakteryzować PiS niezwykle wnikliwie, dostrzec potencjał tej partii, ale i zagrożenia jakie na nią czyhają.

Dwa punkty widzenia mamy też wobec "Tygodnika Powszechnego", jednak zarówno Jan Prokop, jak i Elżbieta Morawiec patrzą na szum wokół książki Romana Graczyka, nieco przez palce, jakby w doskonałym, milczącym porozumieniu. Co do kondycji intelektualnej i moralnej atakujących autora książki "Cena przetrwania. SB a Tygodnik Powszechny" mają stosunek niezwykle zbliżony.

Cały segment poświęcony historii PRLu porusza newralgiczne tematy – Piotr Zaremba pisze o początkach Polskiego Stronnictwa Ludowego w trudnych latach powstawania Polski Ludowej, Robert Kościelny ukazuje nam doświadczenie suwerenności, jakie nabyli uczestnicy walk w grudniu 1970 roku, zaś wymiana poglądów na działalność krakowskiego NZS pod koniec lat 80-tych między Pawłem Chojnackim a Jarosławem Szarkiem dopełnia obrazu zmagań z władzą komunistyczną.

Część Dwumiesięcznika poświęcona Europie Wschodniej także zasługuje na uwagę – tekst Profesora Pisowicza przedstawia Osetię w nieznanym dotąd świetle, jako skansen... stalinizmu? Mykoła Riabczuk stara się przekonać Czytelników, że niepodległa Ukraina u zarania II RP miała sens, a Bogdan Gancarz przypomina życiorys Wasyla Kuczabskiego, ukraińskiego konserwatysty, do którego myśli odwołuje się poprzedni Autor.

Należałoby tu wspomnieć o znakomitym, ostrym i szokującym tekście Sławomira Cenckiewicza, poświęconym wpływom GRU na tworzenie się wojskowych służb specjalnych PRL. Ukazanie bezmiaru zależności PRL-owskich struktur od swoich mocodawców z Moskwy przeraża tym bardziej, gdy mamy świadomość, że Wojskowe Służby Informacyjne zostały rozwiązane kilka lat temu... Zaraz w następnym tekście Jakub Nowak nakreśla dzieje Wydziału IV KW MO w Krakowie w ostatnich 20 latach swojego istnienia. Z artykułu jasno wynika z jaką pieczołowitością i skrupulatnością komunistyczny aparat represji "dbał" o duchownych w Polsce.

Do tematyki XIX-wiecznej wraca Henryk Głębocki, próbując zgryźć zagadkę intencji hrabiego Adama Gurowskiego, który prowadził niejasną grę z carską Rosją, w swoich poglądach politycznych popadając ze skrajności w skrajność. Głębocki ujawnia też metody działania ówczesnej policji politycznej, co zdaje się potwierdzać tezę Kucharzewskiego o istnieniu paraleli między "caratem białym a czerwonym"

To nie wszystkie teksty z najnowszego numeru Dwumiesięcznika. Podczas lektury natkniecie się Państwo na wiersze smoleńskie, stałe rubryki, polecane książki "z prawej półki" i wiele innych tekstów...

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


I didn’t vote acrlally.Petsonauly, I don’t like to be around gays (just like mos
13.05.2016 23:57
I didn’t vote acrlally.Petsonauly, I don’t like to be around gays (just like most non-Blacks don’t really want to be around us Blacks). I don’t care if they get married our not, I just don’t like their culture force fed upon me and I’d prefer not to be around them.References : I’m Black. Was this answer helpful?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.