Wyjść z kryzysu kultury? Czy prawica to potrafi?

Redaktor Naczelny „Arcanów” prof. Andrzej Waśko chce przyłożyć rękę do zmiany - powstrzymania upadku kultury polskiej w dobie politycznych zawirowań. Co na to prawica - porozmawiajmy o tym w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie.
19.03.2015 13:36

W piątek 20 marca o godz. 18.00 w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie przy ul. Jagiellońskiej 11 gościć będzie prof. Andrzej Waśko, redaktor naczelny „Arcanów” . Będziemy rozmawiać o kryzysie kultury, a także o recepcie na jego przezwyciężenie. Czego brakuje środowisku konserwatywnemu, skoro Polacy są pod dyktandem lewackiej kultury? Czy naszą słabość można usprawiedliwić brakiem władzy politycznej?

 

Spotkanie z prof. Andrzejem Waśko

 

Prof. Andrzej Waśko wspominał ostatnio w liście do Czytelników:
Skoro państwo pełni u nas rolę mecenasa kultury, to powinno się w tym zakresie kierować argumentami merytorycznymi, a nie politycznymi.  Tymczasem obecnie obserwujemy uderzające dysproporcje przy rozdziale śro

 dków na niekorzyść inicjatyw nie-lewicowych. Można nawet odnieść wrażenie, że rząd stawia na zmonopolizowanie życia kulturalnego przez lewicę. Organy i osoby bezpośrednio decydujące o sposobie sprawowania mecenatu kulturalnego przez państwo powinny jednak pamiętać, że rozdzielają środki publiczne, które pochodzą od podatników. To znaczy, że na pulę, z której dofinansowywane są czasopisma i inne projekty kulturalne składają się także, i to w ogromnej mierze, Polacy o poglądach konserwatywnych. Mają oni prawo oczekiwać, że rząd będzie kierował pochodzące od nich środki, także na te inicjatywy i podmioty, które ich reprezentują.

Nowy redaktor naczelny zapowiedział w pierwszym tegorocznym numerze ARCANÓW:

 

Beztroska belle époque przełomu XX  i XXI wieku jest już za nami. Widzimy raczej (za naszą wschodnią granicą) krwawy koniec „końca historii”. Ale w każdej sytuacji, jaka może się zdarzyć, będzie nam potrzebna pogłębiona analiza rzeczywistości i twórcze myślenie. I to „Arcana” mogą w 2015 roku obiecać swoim Czytelnikom. 

 


Co Czytelnicy mogą obiecać polskiej kulturze?


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.