Wojciech Buchner ,,Ład utracony..."

Polecamy znakomity zbiór esejów filozoficznych Wojciecha Buchnera ,,Ład utracony. Szkice z historii myśli politycznej.\"
13.02.2018 13:01

Wojciech Buchner (ur. w 1956 r. w Krakowie) - filozof, historyk myśli politycznej, eseista; profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

 

Tytuł tego zbioru sugeruje, że mamy dziś do czynienia z mniej lub bardziej koniecznym bądź przypadkowym (tego nigdy wiedzieć nie można) procesem dezintegracji dawnych postaw i przesłanek myślenia politycznego, co samo w sobie nie byłoby niczym dziwnym, gdyby nie dręczący nas współcześnie niepokój o przyszłość dziedzictwa grecko-rzymskiego i chrześcijańskiego. Słowo ,,ład'' zawiera czytelne konotacje konserwatywne, bo też autor nie zamierza ukrywać swoich przekonań, używając naukowego skalpela jako narzędzia wątpliwego zawsze obiektywizmu; jego ostrze bowiem, zwłaszcza w przypadku poruszanych tu kwestii, tępi się zawsze w wąskiej perspektywie własnego życia.                   (Fragment Wprowadzenia)

 

Wojciech Buchner formułuje tezy ważne, skłaniające do refleksji, będące nawet niekiedy swoistymi prowokacjami intelektualnymi (...) wzywając choćby do rozpoznania krytycznego tak ,,legend białych'', jak i ,,czarnych'' jako wymagających szczególnie wnikliwego namysłu czy śledząc paradoksy ,,ideologii tolerancji'' (...) apeluje o rzetelność, którą wiąże nie tyle z potrzebą stałego nawracania do źródeł i sięgania do wielu opracowań, ile z potrzebą głębokiej analizy, która byłaby wolna od uprzedzeń politycznych.

(prof. Bogdan Szlachta)

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/ksiegarnia/106-wojciech-buchner-lad-utracony-szkice-z-historii-mysli-politycznej.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

Wiesław Helak laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!

Władysław Zajewski ,,Trudna droga do niepodległości (XIX-XX w.)"

Janusz Kurtyka ,,Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski."

,,Nadberezyńcy" w radiowej Dwójce! Czyta Adam Ferency!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.