Władimir Putin z wizytą u dyktatora Azerbejdżanu

13 sierpnia 2013 r. prezydent Władimir Putin odbył roboczą wizytę w Baku. Obserwatorzy ze zdumieniem komentują zbliżenie między Moskwą a Baku przy jednoczesnym ochłodzeniu stosunków rosyjsko-armeńskich.
13.08.2013 21:38

Oficjalnym powodem wizyty była współpraca gospodarcza i kwestie bezpieczeństwa na Zakaukaziu. Być może jest to reakcja na pewne prozachodnie i antykremlowskie działania władz Azerbejdżanu, które w 2012 r. podniosły armii rosyjskiej opłaty za korzystanie ze stacji radarowej w Gabali z 14 mln dolarów aż do 300 mln. W grudniu zeszłego roku Kreml zareagował zamknięciem stacji. Dodatkowo Moskwie nie podobają się roszczenia polityków Baku wobec południowego Azerbejdżanu, który jest w granicach sprzymierzonego z Rosją Iranu.

Wagę wizyty Putina podnosi nie tylko fakt obecności sześciu ministrów rosyjskich (m.in obrony narodowej, gospodarki) ale też termin podróży. W tym roku odbywają się wybory prezydenckie w Azerbejdżanie, gdzie na trzecią kadencję będzie startował obecny prezydent  Ilham Alijew. Alijew jest postrzegany przez Zachód jako dyktator, więc uznanie Moskwy ma przełożyć się na faktycznie demokratyczne poparcie w kraju lub też podkreślić wyłączność władzy Alijewa bez względu na demokratyczne standardy świata zachodniego. Jak twierdzi ekspert od spraw Kaukazu Michaił Aleksandrow wizyta Putina może mieć na celu przełamanie izolacji Alijewa na arenie międzynarodowej i być demonstracją wobec Armenii, która ostatnio wykazała kilka prozachodnich gestów (np. starania o układ stowarzyszeniowy z UE, uprawniający o ubieganie się o członkostwo we wspólnocie).

Bez względu na wynik faktycznych rozmów na szczeblu ministerialnym Putin zdobywa nowe punkty w grze o Kaukaz – zwłaszcza w kontekście destabilizacji Gruzji.

(JAM)

svpressa.ru


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.