„To jest traktat o Krzyżu Polskim”
To jest właściwie cały traktat o Krzyżu Polskim – tymi słowami ks. kardynał Stanisław Nagy podsumował tekst prof. Nowaka, zamieszczony w IV tomie albumu „Krzyż Polski”. Liczący sobie kilkadziesiąt stron artykuł na temat Krzyża Świętego w naszej historii, rozpoczyna się cytatem z kategorycznej wypowiedzi młodego Donalda Tuska z końca lat 80-tych... Cały album zawiera setki zdjęć polskich krzyży, które przez tysiąc lat polskiej historii znaczyły drogę naszego narodu. Nie brakuje tam także i drewnianego Krzyża ustawionego przez harcerzy przed Pałacem Prezydenckim w dniu 10 kwietnia 2010 roku.
Wydawnictwo Biały Kruk i Katedralny Oddział Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej zapraszają 29 marca o godz. 18.00 do Sali kurialnej przy katedrze św. Floriana, ul. Floriańska 3 w Warszawie na spotkanie autorskie z profesorem Andrzejem Nowakiem.
Krzyż towarzyszył Polakom zarówno w najwznioślejszych, jak i najtrudniejszych dla całego narodu chwilach. Był symbolem nadziei, patriotyzmu, wolności i niepodległości. Jest w naszym kraju od wieków znakiem pamięci, męczeństwa, przelanej krwi. Krzyż odnajdujemy na pomnikach i postumentach postawionych ku czci bohaterów oraz ofiar wojen, totalitarnych reżimów, prześladowań i kaźni. O tym właśnie opowiada tom IV „Krzyża polskiego”. Opowiada nie tylko obrazem mistrza Adama Bujaka, ale i szczególnie bogatym słowem historyka i publicysty prof. Andrzeja Nowaka.
„Im głębiej próbujemy sięgnąć w historię Polski, tym bardziej obecność Krzyża jako znaku walki o wolność, znaku walki o Polskę, jest w niej trudna do zaprzeczenia. Można się jednak od tej obecności odwrócić, można – mimo historii – ją zanegować, ale kosztem sensu tej historii, kosztem zaprzeczenia własnego w niej udziału. (…)
My tę pamięć właśnie chcemy tutaj przywołać, w obrazie i w słowie, chcemy pójść jej śladem, w głąb historii polskiego Krzyża” – pisze prof. Andrzej Nowak.
W spotkaniu weźmie udział także Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser, w części artystycznej wystąpi Halina Łabonarska, a całość poprowadzi ks. Roman Szpakowski.
Czy na Panstwa portalu bedzie zamieszczona relacja z tego spotkania?
Byłem na spotkaniu w Krakowie. Coś niesamowitego. Gorąco polecam. Wspaniali intelektualiści, którzy nie wstydzą się patriotyzmu, a nazwanie ich "bogojczyźnianymi" nie jest dla nich najmniejszym wstydem. Ci zaś, co mają inne zdanie, zazwyczaj nie są w stanie spojrzeć im prosto w oczy na ubitej ziemi merytorycznego pojedynku.