Rozpoczynamy II etap ANTYKONKURSu! | ANTYKONKURS zakończony!

Dzisiaj wieczorem, zgodnie z zapowiedzią otwieramy drugi etap ANTYKONKURSu. Teraz to Państwo będą mogli zdecydować, który z zamieszczonych poniżej cytatów jest najbardziej nieprawdziwy. Do zwycięzcy powęduje nagroda, a na autora/wydawnictwo „zwycięskiej” pozycji - wstyd.

21.06.2011 23:58

Ideą, która przyświecała nam przy organizacji ANTYKONKURSu, był fakt, że ciągle można przeczytać w książkach wydawanych po 1990 r. o przysłowniowym już „wyzwalaniu Polski przez Armię Czerwoną”. Problem w tym, że nie chodzi tutaj tylko o zwykłe zasiedzenie się pewnych błędnych pojęć - to, aczkolwiek przykre, byłoby do zrozumienia. Cały czas wśród wydawców i autorów podręczników można spotkać takich, którzy powtarzają całe tezy niczym żywcem wyciągnięte z komunistycznej propagandy.

Często mamy też do czynienia z nowymi wydaniami książek, w których maksistowskie wtręty kolą w oczy. Książki te - częściowo na pewno wartościowe - są wydawane bez żadnej refleksji nad owymi propagandowymi wtrętami. Martwi fakt, że przy nowych wydaniach nie prostuje się oczywistych przekłamań. Dla czytelnika nieznającego się na temacie, mogą się zatem one wydać naukowymi.

Spośród zgłoszeń, które spełniły wymogi konkursu, pozwoliliśmy sobie wybrać cztery, naszym zdaniem najciekawsze. Teraz od Państwa będzie zależać, które „wygra” ANTYKONKURS. Autor „zwycięskiego” zgłoszenia otrzyma książki Wydanictwa ARCANA.

Na potrzeby głosowania podajemy tylko same fragmenty, bez wskazania źródła i bez danych zgłaszających.

 

Na dole strony znajdą Państwo wyniki ankiety, w której można było oddać 
swój głos na najbardziej bulwersujące przekłamanie.

 

Na Państwa głosy czekaliśmy do wtorku (28 czerwca) do północy!

 

Zgłoszenie 1.

Społeczeństwa odwracały się od demokracji i oddawały władzę w ręce dyktatorów wywodzących się z partii faszystowskich. Faszystów niemieckich nazywamy również nazistami.


Polskie wojska tworzone były też na terenie Związku Radzieckiego, po przystąpieniu ZSRR do bloku państw koalicji antyhitlerowskiej w 1941 r. Walczyły one razem z wojskami radzieckimi w latach 1944-1945, wyzwalając Polskę, a pod koniec wojny zdobywały Berlin.

 

Zgłoszenie 2.

Antagonizm polsko-ukraiński był potęgowany przez współpracę polskich oddziałów partyzanckich z czerwoną partyzantką i wykorzystywanie polskiej policji w akcjach przeciwko Ukraińcom.


Przedstawienie strony ukraińskiej wyłącznie jako „rezunów”, a polskiej jako ofiar nie odpowiada prawdzie. Było to krwawe starcie dwóch nacjonalizmów, posiadającą długą listę wzajemnych krzywd i nienawiści.

 

Zgłoszenie 3.

28 III 1947 r. na drodze z Baligrodu do Cisnej został zastrzelony w przypadkowej zasadzce banderowskiej powracający z podróży inspekcyjnej wiceminister Obrony Narodowej gen. broni Karol Świerczewski - „Walter”, bohater walk o republikańską Hiszpanię i współorganizator Ludowego Wojska Polskiego.

 

Zgłoszenie 4.

Przywódcy rzadko bywają oryginalnymi czy wielkimi myślicielami, a przykłady w rodzaju Lenina stanowią wyjątek.

 

 

Oto zdjęcie z wynikami ankiety. Zakończyliśmy głosowanie równo o północy!


Ostatnie wiadomości z tego działu

Miraże praworządności czyli o groźbie liberalnej autokracji

Laudacja z okazji przyznania Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi

Jacek Adamas "...Idź"

Jubileusz 80-lecia Leszka Długosza!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.