Prof. Nowak: Lech Kaczyński zapłacił za mówienie prawdy o Rosji

„Polacy nawet w najgorszych momentach epoki rozbiorowej nie byli skłonni przyznać, że są małym narodem. Roman Dmowski w Polityce polskiej i odbudowaniu państwa pisał wprost, że nie jesteśmy jednym z tych małych narodków, jakich jest wiele w Europie Środkowo-Wschodniej”.
02.10.2017 19:48

„(...) Nie popadając w mega­lomanię, możemy chyba powiedzieć, że Polska w skali europejskiej przynajmniej jest średnim państwem. I to jest ważne – nie dać się zepchnąć do pozycji małego narodu, który musi pozostawać zawsze tylko popychadłem polityki silniejszych”. Tak mówił o naszym specyficznym położeniu wielki historyk dyplomacji, Piotr Wandycz (1923-2017), zmarły niedawno emerytowany profesor Yale University. To było jeszcze na progu odzyskiwanej przez Polskę niepodległości, w 1991 roku (Czy Polacy są małym narodem? – rozmowa z prof. Piotrem Wandyczem, „Arka”, nr 33, 3/1991).  

A jak jest dzisiaj? Dla dużej części współczesnych Polaków problem nie istnieje: wiadomo, jesteśmy mali. Rola popychadła jest trudna do uniknięcia, trzeba się z nią pogodzić. Na nic lepszego nie zasłużył „ten kraj”. A poza tym – przecież nikt nas już nie popycha. Żyjemy w szczęśliwych czasach Unii, która obiecuje raj postnarodowego użycia. Trzeba co najwyżej jeszcze tylko opornych, zacofanych Polaków wypchnąć z narodowego grajdołka.

 

Cały tekst oraz inne artykuły i wywiady w najnowszym, 136, numerze Arcanów. Żeby zobaczyć kliknij TUTAJ

 

Cóż – ten sen kończy się teraz, gwałtownie. Nie dlatego, że tak uparli się „zacofani Polacy”, ale dlatego, że niestety imperialne ambicje naszych sąsiadów nie wygasły. Przeciwnie: ujawniają się właśnie z niepokojącą siłą. I owszem – Polska odważyła się mówić o tym otwarcie jako pierwsza. Tak było z dostrzeżeniem neoimperialnej, agresywnej tendencji w polityce Putina – w czasach, kiedy „postępowa” Europa zachwycała się jeszcze powszechnie liberalizacją Rosji, a polski minister spraw zagranicznych rok po napaści armii rosyjskiej na Gruzję pisał (na łamach „Gazety Wyborczej”), że nasza wielka wschodnia sąsiadka nigdy nie była tak wolna i demokratyczna, jak pod rządami Putina właśnie. Prezydent Lech Kaczyński miał wtedy odwagę mówić o ślepocie politycznej wyznawców takiej linii. I, pamiętamy, zapłacił za to Prezydent Lech Kaczyński miał wtedy odwagę mówić o ślepocie politycznej wyznawców takiej linii. I, pamiętamy, zapłacił za to. Teraz rząd Polski, nie dając się zepchnąć do roli popychadła w Europie, zaczyna otwarcie mówić o niebezpieczeństwie transformacji Unii – w berlińskie imperium.  Czy też będziemy musieli za słowo niepoprawnej prawdy zapłacić? Taki los – średniego narodu? A może raczej narodu położonego w środku – pomiędzy dwoma narodami skłonnymi do imperialnych fantazji? Czy znów musimy się odnaleźć między Rosją a Niemcami? Jak to zrobić?

Niewątpliwie pytanie staje się tego lata gorące. Z jednej strony, realizując politykę dekomunizacji przestrzeni publicznej, nasz rząd ogłasza zamiar usunięcia wszystkich „pomników wdzięczności” wobec sowieckich „wyzwolicieli” – w istocie znaków imperialnej zwierzchności Moskwy. Duma zgrzyta zębami i grozi sankcjami. Postępujące dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej, prowadzone pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej RP, wskazuje coraz poważniejsze przesłanki na rzecz tezy o możliwym zamachu, a tropy prowadzą do Rosji… A tu wojsko rosyjskie szykuje się właśnie do największych w najnowszej historii manewrów za naszą wschodnią granicą: Zapad-2017. Na terenie Białorusi we wrześniu 13 tysięcy żołnierzy Putina (a z zapleczem technicznym i logistycznym – kilkakrotnie więcej) ćwiczyć będzie rozmaite warianty wojny z sąsiadami. Już po drodze na manewry, rosyjscy desantowcy praktykują w obrodzie kaliningradzkim atak na wybrzeże sąsiedniego państwa. Niektórym przychodzą na myśl manewry Zapad-1981. Tamte były jeszcze większe (blisko 100 tysięcy żołnierzy, wtedy jeszcze Armii Sowieckiej), też miały budzić grozę – no i skończyły się nie najlepiej dla nas. Nie wojną, co prawda, ale stanem wojennym. Groza wraca, bo nasz rząd szarżuje zanadto?

Ba, z drugiej strony – rzuca rękawicę także zachodniemu sąsiadowi, ciska otwarte wyzwanie niemieckiej „soft power” w unii i w Polsce. Pokazuje jej działanie m.in. na przykładzie podwójnych standardów, stosowanych przez Berlin (za pośrednictwem Brukseli) w sprawie tzw. uchodźców. Berlin się gniewa. Tym bardziej, że już zapowiadana przez PiS jest „dekoncentracja mediów” nad Wisłą – czyli uderzenie w niemieckie konglomeraty medialne, panujące dotąd bez protestów „w tym kraju”. A jeszcze prezes Kaczyński rusza zuchwale sprawę odszkodowań za straty w II wojnie światowej. To już nie tylko z unii chce nas wyprowadzić, ale wojnę prowokuje z oboma potężnymi sąsiadami naraz? Bać się – czy „nie pękać”? Rozglądamy się w lewo, w prawo, na wschód i na zachód – i nie możemy się opędzić od tego pytania

Bać się – czy „nie pękać”? Rozglądamy się w lewo, w prawo, na wschód i na zachód – i nie możemy się opędzić od tego pytania. Od tysiąca lat. I znowu – teraz.

 

  1. Lekcje historii

 

Za rok będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. Dobra okazja, by przypomnieć, że nam ją potężni sąsiedzi uprzednio zabrali. Ktoś inny może powiedzieć – że winna była raczej „nieostrożność” polskich elit politycznych: że trzeba było wiernie stać przy Imperatorowej, to może by Rzeczypospolitej z mapy nie wymazała. A jak nie przy Imperatorowej, to przy dobrym królu pruskim. Nasi przodkowie nie „pękali” jednak i uchwalili Konstytucję 3 Maja, podobnie jak aukcję wojska. Przydało się rok później, kiedy trzeba było zmierzyć się z armią Imperatorowej, która kazała zrobić „porządek” nad Wisłą. Ale było tego naszego wojska wciąż za mało, żeby pobić Rosję. W dodatku król Staś (podobnie jak najodważniejsi wcześniej jego doradcy, tacy choćby jak Hugo Kołłątaj)  – „pękł”. 23 lipca 1792 roku przystąpił do targowicy. Jakby chciał nam powiedzieć, że rację mają ci, co się w porę boją. On się przestraszył nie w porę, za późno. Pruski sojusznik nie pomógł Polsce, tylko zadbał o swoje interesy – jej kosztem. Porozumiał się z Imperatorową z Petersburga – i Polska z mapy została wymazana. Ostatecznie dokonały tego dzieła zgodnie trzy sąsiedzkie imperia: Rosja, Prusy i (najbardziej pazerna) Austria. To jedna lekcja historii: taka dla cyników, albo (gdyby kogoś ta nazwa raziła) dla „realistów”, którzy wyznają tezę, że skoro sąsiedzi są od nas silniejsi, to trzeba wisieć u ich klamki, przynajmniej u jednego sąsiada, albo – najlepiej – u wszystkich naraz. Wtedy będziemy bezpieczni?

Na postawione na początku pytanie zupełnie odmiennie pozwala spojrzeć przypomnienie innego, bardzo okrągłego, przypadającego także w przyszłym roku jubileuszu. 30 stycznia 2018 roku  minie tysięczna rocznica  pokoju, który zakończył najdłuższą (15-letnią) i zwycięską zarazem wojnę Polski z Niemcami, władztwa Bolesława Chrobrego z królestwem Henryka II. Pokój podyktowany przez Bolesława w Budziszynie 30 stycznia 1018 roku przywołać można, aby wskazać odwieczną, millenijną determinację polskiej wspólnoty politycznej, by bronić niepodległego bytu. Albo – i to się niektórym wielbicielom potęgi marzy – można mówić o owym dokonaniu Chrobrego jako pokazie zdolności Polski do budowania własnego imperium: imperium środka, między Niemcami a Rosją. Zwolennicy owej idei mogą przypomnieć silnie rzeczywiście oddziałujący na wyobraźnię fakt. W tym samym roku, kiedy Chrobry odrzucił siły króla niemieckiego za Budziszyn, wyruszył z wielką wyprawą wojenną na Ruś, do jej ówczesnej stolicy: Kijowa. 22 lipca tego samego 1018 roku stoczył zwycięską bitwę nad Bugiem, a już 15 sierpnia wkraczał triumfalnie do ruskiej stolicy, śląc z niej triumfalne listy do imperatorów Zachodu (Henryka II) i Wschodu (bizantyjskiego cesarza Bazylego II). Dwa małe przypisy do tej pięknej wizji trzeba jednak uczynić. Po pierwsze: na Kijów ruszył Chrobry wtedy, kiedy już zawarł pokój z niemieckim sąsiadem, a nawet uzyskał od niego symboliczne posiłki na tę wschodnią wyprawę. To jednak nie była wojna na dwa fronty. Po drugie – i to, niestety, poważniejsze zastrzeżenie: Polska początku XI wieku nie udźwignęła brzemienia imperialnych ambicji wielkiego władcy: dwadzieścia lat po triumfach budziszyńsko-kijowskich zapadła się niemal całkowicie w buncie zmęczonej wysiłkiem ludności, wykorzystanym przez ambitnych oligarchów i – oczywiście – niedawno pokonanych sąsiadów, którzy wzięli srogi rewanż. O niepodległość trzeba walczyć śmiało, tak jak robili to woje Chrobrego. Ale czy stać nas na samodzielne zbudowanie trwałej struktury imperialnej, w takim a nie innym geopolitycznym położeniu? To pytania, jakie wynieść możemy z drugiej lekcji historii.

Niestety, historia się nie skończyła. Ani w wieku XI, ani w wieku XVIII. Obchodzimy ze słuszną dumą święto 15 sierpnia, wspomnienie triumfu odniesionego w bitwie warszawskiej roku 1920 nad bolszewicką nawałą. Udało się ją zatrzymać. To było bezcenne – dla Polski i wielu innych narodów naszej części Europy, które zyskały czas, by rozwinąć swoją uzyskaną po I wojnie niepodległość, utwierdzić swą nowoczesną tożsamość, od której chcieli ich „wyzwolić” żołnierze Lenina i Trockiego. Niestety, zaraz po 15, przychodzi w naszym dziejowym kalendarzu 23 sierpnia: pakt Ribbentrop-Mołotow. Porozumienie imperium sowieckiego (geopolitycznie kontynuującego tradycję czy raczej siłę ciążenia Rosji) oraz niemieckiego, które znowu wymazało z mapy Polskę i inne kraje, skazane na życie „pomiędzy” imperialnymi apetytami Moskwy i Berlina. To jest pamięć wciąż świeża. To było zaledwie 78 lat temu. Wciąż są wśród nas ci, którzy tamto doświadczenie pamiętają. I brakuje milionów tych, którzy wskutek porozumienia Stalina z Hitlerem nie przeżyli następnych sześciu lat II Apokalipsy. Nie brakuje natomiast takich mędrców, którzy dziś z tamtej lekcji wysuwają prosty wniosek: trzeba było wtedy wybrać zgodę z silniejszym, z Hitlerem. Apokalipsa by nas ominęła. Wcześniej w PRL słyszeliśmy podobną argumentację, piętnującą polityków II RP za brak roztropnego porozumienia z Moskwą, która mogła nas oczywiście uratować od wszystkich nieszczęść.

Polska jednak nie stała się ani krajem pastuchów niemieckiego bydła na Uralu, ani strażników obozów zagłady dla Żydów (co wróżyła nam zgoda z Hitlerem), ani też 17 republiką bratniego Związku. Polska jednak nie stała się ani krajem pastuchów niemieckiego bydła na Uralu, ani strażników obozów zagłady dla Żydów (co wróżyła nam zgoda z Hitlerem), ani też 17 republiką bratniego Związku Życie straciło, to straszna prawda, kilka milionów jej obywateli, ludzi po prostu. Polska poniosła też gigantyczne straty materialne. Nigdy przez ich sprawców nie powetowane. Utraciła również blisko połowę swojego przedwojennego terytorium na rzecz „wyzwolicieli” ze wschodu. Ale zyskała 105 tys. km2 obszaru: cennych i pięknych także ziem zachodnich i północnych. I dzisiaj nie można chyba powiedzieć – inaczej niż w 1945 roku –  że Polska jest przegrana.  Jest niepodległa i odzyskuje siły. Jaka więc jest ta ostatnia lekcja historii, związana z pamięcią 23 sierpnia 1939 roku? Czy wybór obrony niepodległości okazał się zły? Nawet przeciwko zmowie obu potężnych sąsiadów? Ostatecznie świat jest większy od Niemiec i Rosji, nawet razem wziętych, a ich potęga budzi w końcu zawiść i przeciwdziałanie ze strony zagrożonych nią, jeszcze większych mocarstw…

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

O Rosji, Czarnyszewiczu i Trójmorzu - nowe Arcana już dostępne

Warunki prenumeraty dwumiesięcznika ARCANA w 2018 roku

Ukazał się nowy 137 numer dwumiesięcznika ,,Arcana”!

Prof. Wiesław Szymański (1932-2017)

Komentarze (29)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Landon
22.12.2017 11:35
https://essayerudite.com/best-essay-writing-service/ https://essayerudite.com/write-my-paper/ https://essayerudite.com/persuasive-essay-topics/ https://essayerudite.com/college-essay-help/ https://essayerudite.com/argumentative-essay-topics/ https://essayerudite.com/definition-essay-topics/ https://essayerudite.com/do-my-homework/ https://essayerudite.com/compare-and-contrast-essay-topics/ https://essayerudite.com/narrative-essay-topics/
Clyde
22.12.2017 11:31
https://essayerudite.com/definition-essay-topics/ https://essayerudite.com/buy-essay/ https://essayerudite.com/narrative-essay-topics/ https://essayerudite.com/write-essay-for-me/ https://essayerudite.com/thesis-writing-service/ https://essayerudite.com/write-my-paper/
Thomas
22.12.2017 10:48
<a href="https://essayerudite.com/assignment-help/" />matlab assignment help</a> <a href="https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/" />dissertation editing services</a> <a href="https://essayerudite.com/assignment-help/" />accounting assignment help</a> <a href="https://essayerudite.com/write-my-research-paper/" />write paper</a> <a href="https://essayerudite.com/buy-essay/" />buy essay</a> <a href="https://essayerudite.com/college-paper-writing-service/" />college writing services</a> <a href="https://essayerudite.com/buy-essays-online/" />buying essays online</a> <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing services</a> <a href="https://essayerudite.com/write-my-research-paper/" />write me a research paper</a> <a href="https://essayerudite.com/best-essay-writing-service/" />best writing service</a> <a href="https://essayerudite.com/write-essay-for-me/" />write my essay</a> <a href="https://essayerudite.com/best-essay-writing-service/" />best custom essay writing service</a> <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essays</a> <a href="https://essayerudite.com/college-paper-writing-service/" />affordable paper writing service</a>
Mitchell
22.12.2017 10:34
<a href=https://essayerudite.com/buy-essays-online/>buy essays</a> <a href=https://essayerudite.com/write-my-paper/>write my paper online</a> <a href=https://essayerudite.com/write-my-research-paper/>research paper writer</a> <a href=https://essayerudite.com/do-my-homework/>homework hotline</a> <a href=https://essayerudite.com/write-my-essay/>write my essays</a> <a href=https://essayerudite.com/write-essay-for-me/>write essays for me</a> <a href=https://essayerudite.com/best-essay-writing-service/>best online essay writing service</a> <a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>thesis writing help</a> <a href=https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/>write my dissertation</a> <a href=https://essayerudite.com/college-paper-writing-service/>college papers</a>
Lukas
22.12.2017 10:18
<a href="https://essayerudite.com/college-essay-help/" />help writing college essay</a> <a href="https://essayerudite.com/cheap-essay-writing-service/" />cheap writing services</a> <a href="https://essayerudite.com/write-essay-for-me/" />writing essays for money</a> <a href="https://essayerudite.com/cheap-essay-writing-service/" />cheap paper</a> <a href="https://essayerudite.com/write-my-research-paper/" />do my research paper</a> <a href="https://essayerudite.com/cheap-essay-writing-service/" />cheap custom essay writing services</a> <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing service</a> <a href="https://essayerudite.com/write-my-paper/" />write my research paper</a> <a href="https://essayerudite.com/assignment-help/" />matlab assignment help</a> <a href="https://essayerudite.com/buy-essays-online/" />buying essays online</a>
Owen
22.12.2017 10:14
<a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>phd thesis writing service</a> <a href=https://essayerudite.com/buy-essays-online/>buy essay online cheap</a> <a href=https://essayerudite.com/buy-essays-online/>buy college essays online</a> <a href=https://essayerudite.com/write-my-research-paper/>write me a research paper</a> <a href=https://essayerudite.com/write-my-paper/>writing my paper</a> <a href=https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/>dissertation writing service</a> <a href=https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/>dissertation help</a> <a href=https://essayerudite.com/best-essay-writing-service/>best essay writing website</a> <a href=https://essayerudite.com/write-my-paper/>write my paper online</a> <a href=https://essayerudite.com/buy-essay/>buy essay</a> <a href=https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/>dissertation writing assistance</a> <a href=https://essayerudite.com/college-essay-help/>writing a college essay</a> <a href=https://essayerudite.com/college-paper-writing-service/>college papers written for you</a> <a href=https://essayerudite.com/write-my-essay/>write essays</a>
KeithDam
05.12.2017 4:36
<a href="https://www.costcarbattery.date/car-audio-battery/titanium-334-250-sealed-car-battery-12v-740cca.php">Titanium 334 / 250 Sealed Car Battery 12V 740CCA</a> Dacia Solenza 2003-2005 Banner Power Bull 50Ah Battery Electrical Replace Part <a href="https://www.carbatterybuy.bid/car-battery-heat-shield/vw-golf-mk3-mk4-mk5-mk6-1991-2016-banner-running-bull-agm-60ah-battery-replace.php">VW Golf Mk3 Mk4 Mk5 Mk6 1991-2016 Banner Running Bull Agm 60Ah Battery Replace</a> Titanium 005L Car Battery 12V 60Ah 510CCA - D47, S4024, S 4024 <a href="https://www.costcarbattery.date/car-battery-alligator-clips/mitsubishi-space-86-04-d0-vw-n3-w-n4-w-n9-w-n8-w-banner-power-bull-70ah.php">Mitsubishi Space 86-04 D0 V/W N3 W N4 W N9 W N8 W Banner Power Bull 70Ah</a> Ford Galaxy Wa6 2006-2015 Bosch S4 Battery 80Ah Electrical System Replace Part <a href="https://www.carbatterybuy.bid/electric-car-battery-pack/talbot-horizon-1982-1986-vetech-battery-70ah-electrical-system-replacement-part.php">Talbot Horizon 1982-1986 Vetech Battery 70Ah Electrical System Replacement Part</a> Type 075 Sealed Car Battery CMF56219 - 62Ah - 4 Year Warranty
KeithDam
04.12.2017 17:27
<a href="https://www.carbatterysale.review/car-audio-battery-terminal/335-titanium-sealed-car-battery-91ah-4-year-warranty.php">335 Titanium Sealed Car Battery 91Ah - 4 Year Warranty</a> Audi A4 8D2 B5 8D5 B5 8K2 B8 8K5 B8 1995-2016 Banner Starting Bull 44Ah <a href="https://www.salecarbattery.accountant/car-battery-cover/seat-altea-5p1-2004-2016-banner-power-bull-50ah-battery-electrical-replace-part.php">Seat Altea 5P1 2004-2016 Banner Power Bull 50Ah Battery Electrical Replace Part</a> Mercedes Benz E-Class S210 1996-2003 Banner Power Bull 95Ah Battery Replacement <a href="https://www.cheapcarbattery.webcam/car-battery-brands/069-titanium-car-van-battery-12v-68ah-550a.php">069 Titanium Car Van Battery 12V 68Ah 550A</a> Type 096 Car Battery 680CCA OEM Replacement Duracell Advanced 12V 74Ah Sealed <a href="https://www.carbatterybuy.bid/electric-car-battery-pack/rover-400-rt-1995-2000-banner-power-bull-62ah-battery-electrical-replace-part.php">Rover 400 Rt 1995-2000 Banner Power Bull 62Ah Battery Electrical Replace Part</a> Trabant 1.1 1990-1991 Banner Starting Bull 38Ah Battery Electrical Replace Part
KeithDam
04.12.2017 9:26
<a href="https://www.carbatterysale.review/car-battery-at-walmart/alfa-romeo-156-932-1997-2006-vetech-battery-70ah-electrical-system-replace-part.php">Alfa Romeo 156 932 1997-2006 Vetech Battery 70Ah Electrical System Replace Part</a> Peugeot 407 Sw 6E 2004-2016 Bosch S3 Battery 70Ah Electrical System Replace Part <a href="https://www.carbatterysale.review/car-battery-anti-corrosion/vw-sharan-7m8-7m9-7m6-1995-2010-bosch-s4-battery-60ah-electrical-replace-part.php">VW Sharan 7M8 7M9 7M6 1995-2010 Bosch S4 Battery 60Ah Electrical Replace Part</a> Exide Leisure Marine Battery 142Ah 850CCA Type 614 2 Years Wty OEM Replacement <a href="https://www.cheapcarbattery.webcam/car-battery-quick-disconnect/mitsubishi-outlander-cw-w-mk1-mk2-mk3-2003-2016-banner-starting-bull-95ah.php">Mitsubishi Outlander Cw W Mk1 Mk2 Mk3 2003-2016 Banner Starting Bull 95Ah</a> Bosch S3 Battery 56Ah Electrical System Part Fit BMW 5 Series E12 1972-1981 <a href="https://www.salecarbattery.accountant/emergency-car-battery-starter/072-096r-titanium-car-battery-12v-640a-heavy-duty.php">072 / 096R Titanium Car Battery 12V 640A - Heavy Duty</a> Fiat Punto 176 176L 188 188Ax 199 1994-2016 Vetech Battery 55Ah Electrical Part
KeithDam
04.12.2017 1:20
<a href="https://www.newcarbattery.download/car-battery-bank/alpina-b9-e24-e28-1981-1985-bosch-s3-battery-70ah-electrical-system-replace-part.php">Alpina B9 E24 E28 1981-1985 Bosch S3 Battery 70Ah Electrical System Replace Part</a> Seat Alhambra 710 7V8 7V9 1996-2016 Bosch S4 Battery 60Ah Electrical Part <a href="https://www.newcarbattery.download/car-battery-cables/mercedes-benz-glk-class-x204-2008-2011-banner-starting-bull-88ah-battery-replace.php">Mercedes Benz Glk-Class X204 2008-2011 Banner Starting Bull 88Ah Battery Replace</a> Citroen Berlingo M Mf 1996-2013 Banner Starting Bull 55Ah Battery Replace <a href="https://www.carbatterybuy.science/car-battery-extender-cable/">car battery extender cable</a> Ferrari 512 Tr 1992-1994 Banner Starting Bull 72Ah Battery Electrical Part <a href="https://www.newcarbattery.download/car-battery-acid-on-skin/toyota-auris-zze15-ade15-zre15-nde15-2007-2016-vetech-battery-70ah.php">Toyota Auris Zze15 Ade15 Zre15 Nde15 2007-2016 Vetech Battery 70Ah</a> Volvo 740 744 745 1983-1992 Bosch S3 Battery 56Ah Electrical System Replace Part
Dennishom
23.10.2017 13:39
Do My Homework - EssayErudite.com I can't <a href=https://essayerudite.com/do-my-homework/>do my homework</a> alone - that is not a problem anymore. EssayErudite.com will always be by your side whenever you call for writing help. EssayErudite represents a pool of native-speaking editors, proofreaders, instructors and writers to handle any writing task by the deadline. I need assistance to <a href="https://essayerudite.com/do-my-homework/" />do my homework</a> Do My Homework - https://essayerudite.com/do-my-homework/
CharlesMed
23.10.2017 13:16
Thesis Writing Service - EssayErudite.com If you look for a trustworthy <a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>thesis writing service</a> and want to benefit from a higher grade, your editors, proofreaders, and instructors are here to lend you a hand. Some students afraid of hiring professional writers due to ethical issues. As a result, they fail the course due to various reasons not able to defend their degree. You should note that there is nothing wrong with opting for a <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing service</a>. EssayErudite is certainly the best place for that. Thesis Writing Service https://essayerudite.com/thesis-writing-service/
HenryTub
23.10.2017 13:05
Paper Writing Service - EssayErudite.com We value excellent academic writing and strive to provide outstanding <a href=https://essayerudite.com>paper writing services</a> each and every time you place an order. We write essays, research papers, term papers, course works, reviews, theses and more, so our primary mission is to help you succeed academically. Don't waste your time and order our <a href="https://essayerudite.com/" />paper writing service</a> today! Best Essay Paper Writing Service -https://essayerudite.com
HaroldMurdy
22.10.2017 15:29
Write My Essay For Me - EssayErudite.com Can You <a href=https://essayerudite.com/write-essay-for-me/>Write Essay For Me</a> ? How many times do students worldwide ask this question without finding an answer? We'd rather not check the official statistics. At the same time, essays appear to be probably among the most popular academic assignments. Students from various education establishments need to complete them constantly. If you are among those lucky ones, feel free to contact our customer service department and opt for an essay writing help. <a href="https://essayerudite.com/write-essay-for-me/" />Write Essay For Me</a> Write My Essay For Me - https://essayerudite.com/write-essay-for-me/
Jamescex
22.10.2017 12:52
Best Essay Writing Service - EssayErudite.com Looking for the <a href=https://essayerudite.com/best-essay-writing-service/>best essay writing service</a> can turn into a pain in the neck especially if you are not an experienced essay buyer. <a href="https://essayerudite.com" />EssayErudite.com</a> is well known among students from the USA, UK, Canada and Australia. We provide a superior writing assistance and handle all types of academic papers ranging from dissertations and thesis statements to reviews and coursework. Whatever the challenge is, you can always count on us. Best Essay Writing Service - https://essayerudite.com/best-essay-writing-service/
WilliamGag
22.10.2017 12:16
Buy Essay - EssayErudite.com Where to <a href=https://essayerudite.com/buy-essay/>buy essay</a> online ? Our experienced writers can boast higher degrees in addition to exceptional writing skills. You now have a great chance to buy essay papers online with only a couple of clicks. <a href="https://essayerudite.com/buy-essay/" />Buy Essay</a> Buy Essay Online - https://essayerudite.com/buy-essay/
RogerHem
21.10.2017 18:28
Essay Writing Service - EssayErudite.com Our <a href=https://essayerudite.com>essay writing service</a> provides a full-scale writing assistance accessible online 24/7. Apart from many other writing companies, we are rather picky when forming a professional staff of experts. Moreover, we try to make our every customer feel safe and pleased with the service. <a href="https://essayerudite.com" />essay writing service</a> Essay Writing Service - https://essayerudite.com
Stevensog
21.10.2017 18:07
Write My Paper - EssayErudite.com Looking for an expert to <a href=https://essayerudite.com/write-my-paper/>write my paper</a> for you? You are at the right place. Providing superior writing service appears to be our main specialization and passion. Our website is the best destination for every English-speaking student who calls for assistance when handling his or her daily academic tasks. <a href="https://essayerudite.com/write-my-paper/" />write my paper</a> Write My Paper - https://essayerudite.com/write-my-paper/
JohnGooro
21.10.2017 15:37
Write My Essay - EssayErudite.com Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar? Would you like to have a reliable helper always by your side? Our website will come as an excellent solution to <a href=https://essayerudite.com/write-my-essay/>write my essay</a> for everyone! <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a> Write My Essay - https://essayerudite.com/write-my-essay/
limtorrenvy
20.10.2017 9:18
すべての <a href=https://limtorrent.com/>limetorrents</a> 投稿者
limtorrencq
20.10.2017 6:36
すべての <a href=https://limtorrent.com/>limetorrents</a> 投稿者
limtorrenxl
19.10.2017 4:03
すべての <a href=https://limtorrent.com/>limtorrent</a> 投稿者
limtorrenrk
19.10.2017 1:27
すべての <a href=https://limtorrent.com/>limtorrent</a> 投稿者
limtorrendr
18.10.2017 5:38
すべての https://limtorrent.com/ https://limtorrent.com/browse-torrents/ https://limtorrent.com/top100 https://limtorrent.com/latest100 https://limtorrent.com/search-cloud/ 投稿者
limtorrenbx
18.10.2017 2:59
すべての https://limtorrent.com/ https://limtorrent.com/browse-torrents/ https://limtorrent.com/top100 https://limtorrent.com/latest100 https://limtorrent.com/search-cloud/ 投稿者
masttorrvd
17.10.2017 4:55
すべての https://masttorrent.com/ https://masttorrent.com/browse-torrents/ https://masttorrent.com/top100 https://masttorrent.com/latest100 https://masttorrent.com/search-cloud/ 投稿者
masttorrhn
17.10.2017 2:46
すべての https://masttorrent.com/ https://masttorrent.com/browse-torrents/ https://masttorrent.com/top100 https://masttorrent.com/latest100 https://masttorrent.com/search-cloud/ 投稿者
masttorraa
16.10.2017 0:05
すべての https://masttorrent.com/ https://masttorrent.com/browse-torrents/ https://masttorrent.com/top100 https://masttorrent.com/latest100 https://masttorrent.com/search-cloud/ 投稿者
Michał Sybirak
05.10.2017 16:40
19. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-19

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.