Prezentacja albumu o gen. Okulickim autorstwa śp. Janusza Kurtyki i Jacka Pawłowicza

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na prezentację albumu „Generał Leopold Okulicki 1898–1946” autorstwa śp. Janusza Kurtyki i Jacka Pawłowicza. Spotkanie odbędzie się 21 grudnia 2010 r. (wtorek) o godzinie 17.00 w Instytucie Historii UJ (aula im. ks. Józefa Tischnera) przy ul. Gołębiej 13 w Krakowie.

20.12.2010 13:01

W prezentacji albumu udział wezmą: Jacek Pawłowicz – historyk z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, współautor publikacji i Stanisław M. Jankowski – dziennikarz, publicysta, historyk. 

Album zawiera liczne niepublikowane do tej pory zdjęcia i dokumenty związane z życiem i działalnością ostatniego Komendanta Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. Jest to realizacja planu rozpoczętego wspólnie przez zmarłego tragicznie prezesa IPN Janusza Kurtykę i Jacka Pawłowicza. Marzeniem prezesa było stworzenie dzieła, które miało być „pomnikiem wystawionym generałowi”, jak sam często powtarzał. Punktem wyjścia do pracy była książka jego autorstwa „Generał Leopold Okulicki »Niedźwiadek« 1898–1946” wydana poza cenzurą w 1989 r. Uzupełniona o bogaty zbiór ikonograficzny i pamiątki z rodzinnej kolekcji stanowi obszerne wydawnictwo albumowe dokumentujące życie i działalność generała Okulickiego. W albumie znajdą się wcześniej niepublikowane zdjęcia czasu szkolnego w Bochni, walki w Legionach czy też z okresu Powstania Warszawskiego. Na uwagę zasługują dokumenty Leopolda Okulickiego pochodzące z okresu służby w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR dowodzonych przez gen. Władysława Andersa. Spośród nich autorzy umieścili m.in. stenogram rozmowy gen. W. Andersa i płk. L. Okulickiego z Józefem Stalinem i Wiaczesławem Mołotowem. 

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa!


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Pro Polonia et Deo
22.12.2010 9:50

A gdzie relacja z tego wydarzenia?


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.