Nowy 162 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Bartyzel/Bilica/Błażejowska/Brasse Chmielowska/Chodakiewicz/Chojnacki/Dobrowolski Gabiś/Kurpios/Mazurek/Plutowicz Płaszczewska/Sielezin/Suwiński/Tyszka-Drozdowski Zajączkowski/Zybertowicz
13.01.2022 14:14
Od redakcji:
Otwieramy ten numer "Arcanów" wspomnieniem o sylwetce i działalności śp. Jerzego Targalskiego. Jadwiga Chmielowska ukazuje jego polityczną biografię i przypomina poglądy na Polskę współczesną, które wyrażał publicznie, m.in na łamach "Arcanów". Zwłaszcza w ostatnich latach, mimo swego powszechnie znanego poczucia humoru, Jerzy Targalski zdawał się być wielkim pesymistą w ocenie Polski i Polaków. Kraj zorganizowany na podstawie umowy magdalenkowej po 1989 roku uważał w całości za kreację komunistycznych służb specjalnych. Brzydził się jego elitami obojętnymi na los narodu, bo wyłonionymi w długotrwałym procesie negatywnej selekcji, kierowanej przez komunistów i ich pomocników. Politycznej reprezentacji obozu niepodległościowego - a zwłaszcza politykom i urzędnikom sprawującym różne, nieraz najwyższe funkcje w systemie władzy III RP - zarzucał bezsilność i oportunizm. Była to ocena wyostrzona, mająca budzić nas z letargu samozadowolenia i ostrzegać przed realnymi zagrożeniami.
To przesłanie jest nadal aktualne, chociażby w odniesieniu do procesu negatywnej selekcji elit naukowych. Ilustruje to sprawa powołania prof. Barbary Engelking na członka korespondenta PAN, z którą to inicjatywą wystąpił Komitet Nauk Socjologicznych PAN. Polecamy państwa uwadze publikowaną w tym numerze opinię, jaką w tej sprawie sformułował członek tego komitetu, prof. Andrzej Zybertowicz. Prof. Engelking zasłynęła swymi - ani socjologicznymi, ani historycznymi - pracami o relacjach polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej (głównie zredagowaną wspólnie z J. Grabowskim książką "Dalej jest noc"), którym profesjonalni historycy zarzucają elementarne błędy metodologiczne i manipulacje źródłowe. Mimo tych zarzutów, na które powołuje się A. Zybertowicz, prof. Engelking została rekomendowana do składu Polskiej Akademii Nauk znaczną większością głosów Komitetu Nauk Socjologicznych. Czy mylił się zatem J. Targalski, gdy twierdził, że takich komitetów i takich akademii nie można traktować poważnie?
Bieżący numer ukazuje się w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981. Z tej okazji dedykujemy go uczestnikom najdłuższego akademickiego strajku Solidarności i NZS, jaki miał miejsce od 26 października do 13 grudnia 1981, w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, oraz wszystkim uczestnikom strajków studenckich NZS, które na znak solidarności ogarnęły w listopadzie 1981 roku większość ośrodków akademickich w kraju i trwały aż do wprowadzenia stanu wojennego. Przesłanie tych strajków jest nadal aktualne i - jak to widzimy na licznych przykładach - po 30 latach autonomii nauki wciąż domaga się pełnej realizacji.
 
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
zajrzyjdoksiegarni_120.jpg (120×120)

Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy 161 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 160 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 159 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy podwójny 157-158 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.