Nowy 161 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

Babuchowski/Chodakiewicz/Cep/Dryblak Gabiś/Gizella/Jankowski/Kurnik Kwaśnicka/Płaszczewska/Polechoński Sochoń/Stabryła/Waśko/Wencel Zahradnicek/Zieliński/Żurawski vel Grajewski
09.11.2021 11:17
Od redakcji
 
Wiodącym wątkiem obecnego numeru są problemy, jakie ma współczesna humanistyka z ideologią. Historię tych problemów w okresie PRL analizował w swoich książkach Jan Prokop. Przypominamy te analizy na wstępie, nie tylko dlatego, że okazją do tego jest 90. rocznica urodzin wieloletniego członka redakcji "Arcanów" i naszego Przyjaciela - Ad multos annos drogi Janie! Ale zarazem diagnozy historyczne Jana Prokopa wydają się nam podstawą do zrozumienia także tego, co nas boli obecnie, w tym mechanizmów współczesnej polskiej recepcji ideologii emancypacyjnych importowanych z USA i Europy Zachodniej. O pierwowzorach tych ideologii pisze z kolei, na podstawie doświadczeń amerykańskich, Marek J. Chodakiewicz. A przykładem ich wcielania w struktury akademickie jest u nas Uniwersytet Jagielloński od kilku lat hołubiący różne genderowe inicjatywy. Ostatnie działania w tym zakresie wywołały jednak protest profesora Ryszarda Legutki, wspartego przez międzynarodowe grono wybitnych uczonych i autorytetów - co dokumentujemy. Zaś temat ponurych i okrytych zmową milczenia początków ,,organizowania" nauki w PRL, losów beneficjentów i ofiar tego procesu, pojawia się w tekście Marka Zielińskiego.
 
Bardzo wnikliwy i oryginalny wydaje nam się esej Agnieszki Kurnik o biografii i sylwetce duchowej kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tym portretem Prymasa Tysiąclecia czcimy jego niedawną beatyfikację.
 
Polecamy też Państwa uwadze artykuł Łukasza Dryblaka, naświetlający, w oparciu o nieznane źródła, ciekawą kwestię związków Józefa Mackiewicza z emigracją rosyjską na Zachodzie oraz wspólnych opinii Mackiewicza i jego rosyjskich partnerów co do sposobów manipulowania zachodnią opinią publiczną przez KGB, m.in w związku z osobą Sołżenicyna i innych dysydentów.
 
W dziale "Kanon" profesor Stanisław Stabryła pisze o wątkach antycznych w twórczości Jana Lechonia; publikujemy też fragment nowej książki Wojciecha Wencla poświęconej temu poecie. Gorąco polecamy przetłumaczone przez naszego stałego przewodnika po literaturze czeskiej, Andrzeja Babuchowskiego, znakomite opowiadania mało u nas znanego Jana Čepa oraz nowe utwory ks. Jana Sochonia i Marty Kwaśnickiej. A tym, którzy chcieliby nieco odpocząć od historii wieku XX wieku rekomendujemy obszerny esej Radosława Żurawskiego vel Grajewskiego o kulturowych portretach królowej Wiktorii. Polecamy nasze stałe rubryki (jak zwykle wnikliwy i błyskotliwy Tomasz Gabiś, tym razem o kryzysie męskości) i życzymy, jak zwykle, przyjemnej lektury!
 
Zapraszamy do naszej księgarni:
 
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

 

Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy 162 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 160 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 159 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy podwójny 157-158 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.