Nowy 161 numer Dwumiesięcznika ARCANA!
Babuchowski/Chodakiewicz/Cep/Dryblak
Gabiś/Gizella/Jankowski/Kurnik
Kwaśnicka/Płaszczewska/Polechoński
Sochoń/Stabryła/Waśko/Wencel
Zahradnicek/Zieliński/Żurawski vel Grajewski
09.11.2021 11:17
Od redakcji
Wiodącym wątkiem obecnego numeru są problemy, jakie ma współczesna humanistyka z ideologią. Historię tych problemów w okresie PRL analizował w swoich książkach Jan Prokop. Przypominamy te analizy na wstępie, nie tylko dlatego, że okazją do tego jest 90. rocznica urodzin wieloletniego członka redakcji "Arcanów" i naszego Przyjaciela - Ad multos annos drogi Janie! Ale zarazem diagnozy historyczne Jana Prokopa wydają się nam podstawą do zrozumienia także tego, co nas boli obecnie, w tym mechanizmów współczesnej polskiej recepcji ideologii emancypacyjnych importowanych z USA i Europy Zachodniej. O pierwowzorach tych ideologii pisze z kolei, na podstawie doświadczeń amerykańskich, Marek J. Chodakiewicz. A przykładem ich wcielania w struktury akademickie jest u nas Uniwersytet Jagielloński od kilku lat hołubiący różne genderowe inicjatywy. Ostatnie działania w tym zakresie wywołały jednak protest profesora Ryszarda Legutki, wspartego przez międzynarodowe grono wybitnych uczonych i autorytetów - co dokumentujemy. Zaś temat ponurych i okrytych zmową milczenia początków ,,organizowania" nauki w PRL, losów beneficjentów i ofiar tego procesu, pojawia się w tekście Marka Zielińskiego.
Bardzo wnikliwy i oryginalny wydaje nam się esej Agnieszki Kurnik o biografii i sylwetce duchowej kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tym portretem Prymasa Tysiąclecia czcimy jego niedawną beatyfikację.
Polecamy też Państwa uwadze artykuł Łukasza Dryblaka, naświetlający, w oparciu o nieznane źródła, ciekawą kwestię związków Józefa Mackiewicza z emigracją rosyjską na Zachodzie oraz wspólnych opinii Mackiewicza i jego rosyjskich partnerów co do sposobów manipulowania zachodnią opinią publiczną przez KGB, m.in w związku z osobą Sołżenicyna i innych dysydentów.
W dziale "Kanon" profesor Stanisław Stabryła pisze o wątkach antycznych w twórczości Jana Lechonia; publikujemy też fragment nowej książki Wojciecha Wencla poświęconej temu poecie. Gorąco polecamy przetłumaczone przez naszego stałego przewodnika po literaturze czeskiej, Andrzeja Babuchowskiego, znakomite opowiadania mało u nas znanego Jana Čepa oraz nowe utwory ks. Jana Sochonia i Marty Kwaśnickiej. A tym, którzy chcieliby nieco odpocząć od historii wieku XX wieku rekomendujemy obszerny esej Radosława Żurawskiego vel Grajewskiego o kulturowych portretach królowej Wiktorii. Polecamy nasze stałe rubryki (jak zwykle wnikliwy i błyskotliwy Tomasz Gabiś, tym razem o kryzysie męskości) i życzymy, jak zwykle, przyjemnej lektury!
Zapraszamy do naszej księgarni:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.