Nowy 159 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Babuchowski/Braun/Chojnacki/Chyczyński Cristaudo/Czacharowski/Gabiś/Gizella Helak/Janowski/Koehler/Kogut Kossak/Kwaśniewicz/Nowak/Nowosielski Pisowicz/Płaszczewska/Sadzikowska/Sypuła Suwiński/Wratny/Zabierowski
28.06.2021 9:46

Prof. Wayne Cristaudo, z którym rozmawia Zbigniew Janowski, ukazuje wielkie współczesne procesy kulturowe. Wszędzie w świecie zachodnim ideologia lewicowa staje się normą obowiązującą establishment akademicki, medialny i polityczny. Wiemy to, ale prof. Cristaudo dodaje do tego coś od siebie. Mówi, że impulsem napędzającym ten destruktywny proces jest odczuwany przez współczesnego człowieka ,,deficyt duchowości". Głód wartości w zlaicyzowanym, kapitalistycznym świecie zaspokaja więc toksyczna pożywka ideologii. Społeczeństwo rozwarstwia się na zbiorowość kosmopolitycznych profesjonalistów mogących żyć i pracować gdziekolwiek (everywheres) i ludzi związanych egzystencjalnie z własną kulturą, ojczyzną, narodem (somewheres). Niech nas nie zwodzi fakt, że prof. Cristaudo jest Australijczykiem, a Zbigniew Janowski pyta go o Australię, Kanadę i USA. Zjawiska, o których tu mowa, mają charakter globalny i obserwujemy je również na naszym, polskim podwórku.

Globalizacja ma zresztą swój rewers w postaci tendencji odwrotnych: modnych regionalizmów i ruchów separatystycznych. Prof. Andrzej Pisowicz, po raz kolejny na naszych łamach, przygląda się temu zjawisku na przykładzie Śląska. Przy całej sympatii dla Ślązaków, którą dzielimy z autorem, trudno jednak zachwycać się niektórymi świeżo nawróconymi na śląskość polskimi inteligentami, którzy głoszeniem ideologii ,,ślązakowskiej" rozładowują swoje prywatne resentymenty wobec Polski.
W tym numerze szczególnie godny polecenia wydaje się nam blok historyczny. Andrzej Nowak w pasjonującej analizie pierwszej wolnej elekcji, na której królem Polski wybrano Henryka Walezego, ukazuje w nowym świetle narodziny ustroju politycznego demokracji szlacheckiej. Arcyciekawy jest też artykuł Jakuba Polita o pierwszej próbie modernizacji (,,okcydentalizacji", jeśli tak można powiedzieć?) Chin w XX wieku, oglądanej przez pryzmat dziejów jednej, niezwykle wpływowej rodziny Songów.
W ramach naszych repetycji z literackiego dziedzictwa z przyjemnością publikujemy wiersze Gabriela D'Annunzio, w przekładzie Artura Stypuły i Olgi Płaszczewskiej. Powraca też na nasze łamy współczesny mistrz prozy kresowej Wiesław Helak - tym razem z fragmentem jego najnowszej powieści "W stronę Seretu", która ukaże się nakładem naszego Wydawnictwa.
Ciekawa i dająca do myślenia jest aktualizująca interpretacja I księgi platońskiego "Państwa", pióra Stanisława Koguta. Z filozoficznym spokojem nie sposób za to czytać, nawet po tylu latach, relacji z obozu Birkenau, którą Zofia Kossak złożyła prezydentowi Władysławowi Raczkiewiczowi. W pewien sposób, choć trudno wytłumaczyć jak to się dzieje, ten wstrząsający dokument, który przypominają i opatrują komentarzem Krystyna Heska-Kwaśniewicz i Lucyna Sadzikowska, koresponduje z naszymi obawami o to, że totalitarnie piekło w jakiejś nowej-starej postaci czeka nas na końcu obecnej epoki liberalnej.
Naszych czytelników zaskoczy zapewne osobiste wspomnienie prof. Kazimierza Nowosielskiego o zmarłej niedawno Marii Janion. Nie zadowoli ono ani krytyków, ani żarliwych wyznawców tej dziwnej osoby. Ale może sprowokuje nas wreszcie do uczciwego, pogłębionego rozrachunku z urzędową humanistyką PRL-u i III RP?
Zanim jednak do tego dojdziemy, przeczytajmy uważnie wszystkie teksty obecnego numeru. Zaczynając od początku, czyli od nowych wierszy Krzysztofa Koehlera.
Bardzo zachęcamy Państwa do lektury nowego numeru!
 
 

Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy 161 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 160 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy podwójny 157-158 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 156 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.