Nowy 156 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

Babuchowski/Bębnowski/Bondara/Braun/Czapla Gabiś/Gizella/Jakubiak/Janowski/Kopyś/Maliszewska Morawiec/Nowosielski/Paoletti/Płaszczewska Przygodzki/Surmacz/Tyszka-Drozdowski/Zagończyk Zakrzewski/Zieliński
08.01.2021 10:02

List dedykacyjny

 

Niniejszy numer ,,Arcanów" - ostatni, który ukazuje się z datą 2020 - dedykujemy profesorowi Andrzejowi Nowakowi. Okazją do tego jest jubileusz 60. urodzin Naszego Przyjaciela, pierwszego redaktora naczelnego Dwumiesięcznika. W tym szczególnym momencie Redakcja i Zespół ,,Arcanów" składają Ci drogi Andrzeju najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz wielu sił do pracy naukowej i publicystycznej, którą wykonujesz niezmordowanie od 40 lat, a której tyle jeszcze pozostało przed Tobą na następne lata i dekady - oby jak najliczniejsze i równie owocne.

 

Od czasu, kiedy stanoółeś za sterem ,,Arki", a potem przeniosłeś wszystkie zgromadzone w niej gatunki ludzi pióra do kształtowania arkanów polskiej polityki, historii i literatury po komunistycznym potopie, mamy okazję Ci towarzyszyć w tej pracy na co dzień. Dla nas jest to wielki dar, za który Ci z okazji Twoich urodzin dziękujemy; podobnie jak za Twój talent, odwagę, cierpliwość do spraw redakcyjnych i za Twoje, tak zawsze wszystkim potrzebne, poczucie humoru. A ponieważ stoisz nie tylko w pierwszym rzędzie naszych Autorów, ale i w pierwszym rzędzie naszych Czytelników, na Twoje ręce składamy to, co ten Tobie dedykowany numer przynosi dla wszystkich.

 

Jest tu, na czele, przejmujący cykl poetyckich medytacji Kazimierza Brauna. Są rozważania nad polityką w trudnym i dziwnym roku 2020, po wyborach prezydenckich w Polsce i USA. Jest rozmowa Zbigniewa Janowskiego z włoskim historykiem, Ciro Paolettim, który żal nad dekadencją świata zachodniego splata z dziwnym w polskich oczach, ale częstym u zachodnich konserwatystów ,,zrozumieniem" dla Rosji.

 

Dział literacki, powieściowym piórem Magdaleny Maliszewskiej, kreśli sceny z życia studentów krakowskich w epickich czasach gen. Jaruzelskiego, a za sprawą Andrzeja Babuchowskiego przenosi nas do bytującej poza czasem politycznym krainy modernizmu czeskiego - ale z nakreślonym tu portretem Josefa Floriana może się porównać każdy ambitny wydawca literatury, w każdym czasie. Do historii wracamy dzięki Tadeuszowi Kopysiowi, piszącemu jak Węgrzy postrzegają dziś swoją przeszłość narodową przez pryzmat traktatu trianońskiego, zawartego w roku 1920, na mocy którego dokonano podziału dawnego Królestwa Węgier i zmiany mapy Europy Środkowej. Tuż obok Damian Bębnowski zastanawia się nad pojęciem prawdy w historiografii, w kontekście współczesnych prób jego relatywizacji, a Marek Zieliński na przykładzie książki Grzegorza Gaudena o Lwowie omawia typową obecnie na lewicy (ale - dodajmy od siebie - w innej postaci obecną też na prawicy) dziennikarską metodę pisania historii Polski na nowo.

 

Jakkolwiek, drogi Jubilacie, nie dałeś się nam poznać, przynajmniej jak dotąd, z wyjątkowego zamiłowania do nowoczesnej technologii, polecamy Twojej i wszystkich Czytelników uwadze ważny i ciekawy dialog Ryszard Surmacza z profesorami Politechniki Warszawskiej, Andrzejem Jakubiakiem i Jackiem Przygodzkim na temat relacji pomiędzy humanistyką i naukami technicznymi. A na deser oferujemy, jak zawsze smaczne, (nie)-polityczne mieszaniny i inne stałe rubryki.

 

Na koniec roku 2020 zdominowanego przez walkę z koronawirusem, na Boże Narodzenie i na rok 2021, który jest przed nami, dostojnemu Jubilatowi i wszystkim Państwu życzymi jak najlepszego zdrowia, szybkiego końca pandemii i pomyślnego powrotu do normalnego życia.

 

Redakcja i Zespół ,,Arcanów". 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/208-arcana-nr-156.html

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.