Nowy 153 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Widmo rozbioru trzeciej generacji / Chiński wirus i przełom / Odcienie populizmu - rozmowa z prof. Olivierem Dardem / Wołyń tam w dali - z dziejów czeskiej diaspory / O epidemiach i literaturze
17.06.2020 9:45

Za sprawą koronawirusa wiosnę 2020 przeżywamy w stanie epidemicznego oblężenia. Konsekwencje, jakie pandemia może przynieść na dłuższą metę w dziedzinie gospodarki, ideologii i stosunków międzynarodowych, błyskotliwie analizuje Krzysztof Tyszka-Drozdowski w artykule "Chiński wirus i przełom".

Tymczasem w najbardziej dramatycznym momencie epidemii Polska, jako jedyny kraj europejski, stanęła wobec kryzysu rządowego, na tle prób zablokowania wyborów prezydenckich. Ten kryzys grożący, oby nieskutecznie, planowanym przez niektóre ośrodki ,,wyłączeniem państwa" aktualizuje znany z historii scenariusz rozbiorowy wobec Polski. Przed "Widmem rozbiorów trzeciej generacji" ostrzega Antoni Libera, wskazując na przygotowania jakie od dawna czyni pod tym kątem putinowska Rosja. I choć wierzymy, że samodzielna i dobrze prosperująca Polska w środku Europy to jedyny realny scenariusz na przyszłość, w następnym numerze będziemy kontynuować analizę zagrożeń strategicznych, wobec których obecnie stoimy jako państwo i jako naród.

Jak zwykle najwięcej miejsca zajmują w nowych "Arcanach" sprawy kultury. Prof. Andrzej Nowak przypomina sylwetkę zmarłego niedawno Stanisława Murzańskiego (1923-2020), żołnierza niepodległościowego podziemia i pisarza, autora m.in. książki "Między kompromisem a zdradą", zasadniczego rozrachunku z polityczną linią ,,Tygodnika Powszechnego" w czasach PRL. Ważna to postać i ważny to tekst dla przypomnienia programu "Arcanów" z lat 90., kiedy to naszym postulatem było wyrwanie kultury polskiej z oplatającej ją pajęczyny kłamst, półprawd i zależności od podpisanych w czasach komunizmu cyrografów. Wiele się w Polsce zmieniło na lepsze dzięki takim ludziom jak Murzański, ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia, bo zmiany polityczne i gospodarcze zachodzą dużo szybciej niż konieczne przewartościowania w świecie moralnym i w kulturze.

 

Zachęcamy do lektury wszystkich tekstów zebranych w tym numerze. Osobno polecamy natomiast, nietypowy dla "Arcanów", komentarz translatologiczny do przekładów wierszy włoskiego poety Eugenia Montalego, pióra Olgi Płaszczewskiej. Warto się z nim zapoznać, bo przypomina on, jak złożoną, bogatą i pełną niuansów rzeczywistością jest sam język. Coraz mniej mamy dobrych przekładów literatury i prac z dziedziny humanistyki, bo młodzi tłumacze coraz częściej nie posiadaja dogłębnej znajomości języka, także tego własnego, polskiego, na który tłumaczą. Tak zbieramy w kulturze żniwno upadku czytelnictwa, reformy gimnazjalnej z 1999 roku oraz reformy programów uniwersyteckich narzuconej w III RP przez liberałów i neomarksistów.

Zachęcamy do lektury!

 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/194-arcana-nr-153.html 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 157-158 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 156 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 155 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 154 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


KhjBT
19.04.2021 6:56
Medication information. Short-Term Effects. <a href="https://pregabalininfo.top">cost pregabalin for sale</a> in US All news about pills. Read information now.
DavidVmu
14.04.2021 11:11
Drugs information for patients. What side effects can this medication cause? colchicine without rx https://colchicine4u.top in US Everything trends of medicament. Get now.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.