Nowy 144 numer dwumiesięcznika ARCANA!
Od redakcji:
Ostatni w roku 2018 numer zaczynamy ważnym głosem Artura Grabowskiego na temat obecnej polityki kulturalnej. Po trzech latach sprawowania rządów w kulturze ministra Piotra Glińskiego widać, że obok słusznego skupienia na polityce historycznej oraz powoływania nowych instytucji i muzeów, działaniom obecnego rządu w sferze kultury czegoś brakuje. Czego - o tym pisze Grabowski.
Szczególnie też polecamy Państwa uwadze wywiad z redaktorem naczelnym tygodnika ,,Do Rzeczy" Pawłem Lisickim, autorem wielu znakomitych książek i publikacji na temat religii w świecie współczesnym i kondycji Kościoła. Głosy docierające do nas z różnych stron coraz częściej uzasadniają obawę, że katolicyzm posoborowy podlega procesom podobnym do tych, jakie wcześniej zachwiały kościołami protestanckimi. Z kolei do dyskusji na tematy polityczno-ustrojowe prowokuje esej dr Macieja Zakrzewskiego o jednym z zapisów obecnej Konstytucji RP.
Kilka artykułów dotyczy problematyki rosyjskiej. Z warsztatu historyka pochodzi studium prof. Stanisława Wiecha o rosyjskich planach z lat I wojny światowej, stworzenia nowego państwa polskiego pod rosyjskim protektoratem - w oparciu o polską prasę, która miała być organizowana pod kierunkiem rosyjskiego wywiadu i która miała służyć jego celom. Wiele daje do myślenia zestawienie źródeł zbadanych przez prof. Wiecha z omówieniem ideologii współczesnych środowisk w Polsce, dla których głównym kryterium oceny polityki polskiej jest jej zgodność z interesem rosyjskim, o czym pisze Jerzy Zagończyk.
W numerze nie brakuje też stałego tematu ,,Europy narodów". Piszą tu Marek Baterowicz o Hiszpanii i Marcin Sułkowski o Bośni i Hercegowinie, a Piotr Kosmala informuje o międzywojennych planach politycznej integracji Europy. Tematykę polonijną reprezentuje sylwetka prof. Wojciecha Rostafińskiego, pióra dr hab. Piotra Kardeli. Zachęcamy też do lektury naszych stałych rubryk oraz bogatego działu poezji, recenzji i omówień.
Zapraszamy do lektury!