Nowość Wydawnictwa ARCANA!

Maciej Urbanowski \"Paralele, korespondencje, dedykacje w literaturze polskiej XX i XXI wieku\".
11.08.2020 13:03

Paralele-korespondencje-dedykacje to zbiór cznernastu artykułów o związkach łączących najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku. Bohaterami książki są Andrzej Bobkowski, Stanisław Rembek, Ksawery Pruszyński, Czesław Straszewicz, Gustaw Herling-Grudziński, Marek Nowakowski, Janusz Krasiński i Zbigniew Herbert.

Maciej Urbanowski należy do grona najważniejszych i najoryginalniejszych krytyków literackich w Polsce. Jest on przy tym badaczem wyraziście formułującym własne sądy i opinie. "Paralele-korespondencje-dedykacje" to kolejna publikacja w jego naukowym dorobku, zawierająca często mało znane fakty oraz ustalenia biograficzne i historycznoliterackie.

prof. dr hab. Sławomir Buryła

Literatura jest oczywiście wielogłosem, w którym ważniejszy, a może wręcz zasadniczy byłby jednak, co mniej oczywiste, gest wzmacniania głosów wcześniejszych, nie zaś: odcinania się od nich bądź z nimi zrywania. Literatura jest także ze swej istoty reakcją na głosy innych i ta jej reakcyjność jest obowiązkiem, powinnością, warunkiem istnienia, ale również warunkiem jej rozumienia. Bez owego elementu reakcyjnego rozumienie literatury i rozumienie się dzięki literaturze nie są możliwe. Tak kiedyś i tak teraz rozumiem tezę Karola Irzykowskiego, że 'warunkiem każdej sztuki jest pogłos'. Na pewno po swojemu i może nawet nie do końca w zgodzie ze znakomitym autorem tego aforyzmu. Ale tak czytam literaturę czy też taka literatura 'pogłosowa' mnie ciekawi. O takich 'pogłosach' opowiadają Paralele-korespondencje-dedykacje.

ze wstępu Autora

Maciej Urbanowski - historyk literatury, krytyk literacki, edytor, pracownik naukowy na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor dwumiesięcznika "Arcana". Autor wielu książek poświęconych literaturze polskiej XX i XXI wieku. Ostatnio opublikował Romans z Polską. O literaturze współczesnej (2014); Prawą stroną literatury polskiej. Szkice i portrety (2015); Brzozowski. Nowoczesność (2017).

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/200-paralele-korespondencja-dedykacje-maciej-urbanowski.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Lucyna
17.09.2020 19:09
Bajecznie się to czyta! Jasna i zarazem bogata, ciekawa, niebanalna polszczyzna.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.