Nowość! Teresa Karśnicka-Kozłowska "Dawniej niż wczoraj"

26.05.2021 8:56

Dawniej niż wczoraj - to niewątpliwy rarytas na naszym rynku wydawniczym, bo styl przepiękny, wytworny i miejscami świadomie archaicznie stylizowany, penetrujący z perspektywy czasu wyblakłe strony zapisków pamiętnikarskich własnych i swej matki Wandy, obejmujący lata 1916-1945. Był to niewątpliwie najważniejszy okres w dziejach XX-wiecznej Polski, bo to przecież odzyskanie niepodległości, odbudowa potencjału kulturalnego i gospodarczego, a potem kataklizm wojny i powstanie niesuwerennej PRL. 

Ale nie o wielkich kartach historii jest ta opowieść, ale o ludzkiej prywatności i bezpiecznym, ciepłym azylu rodzinnego domu, o cudach dziecięcego świata, niesamowitościach i humorystycznych epizodach, słowem o baśniowej aurze dobrego dzieciństwa. Ale też o jej brutalnym podeptaniu i wtrąceniu w piekło chaosu, osierocenia i upadku hołubionych wartości. To kopalnia wiedzy o fascynującym i urodziwym, bo widzianym jednostronnie, z dziecięcej, naiwnej perspektywy, świecie, który odszedł w niebyt. Opowieść zachowuje (zapewne świadomie) niewinność spojrzenia na ten ,,arkadyjski świat", a emocjonalny, często emfatyczny, stosunek do ludzi i zjawisk, cechujący narrację, sprawia wrażenie, że jest to pamiętnik pensjonarki (w dobrym znaczeniu słowa), a nie opowieść kobiety w jesieni życia. Całość książki dopełnia konfrontacja sielskiej przeszłości z lichotą i szarością czasów komunistycznych, przetykanych odnotowanymi zrywami narodowej nadziei, a potem upadku komunizmu i otwarcia nowych, lepszych perspektyw dla Polski. Jej nadzieja na powrót do ,,rodzinnego gniazda" i odbudowy, choćby symbolicznej, ziemiańskiego etosu, nie doczekała się ziszczenia za jej życia...

Antoni Kozłowski

 

 

Teresa Karśnicka-Kozłowska (1927-2002) urodziła się w Karszewie jako najstarsza z córek Ksawerego i Wandy Karśnickich. Swoje dzieciństwo wspominała zawsze jako okres ,,sielski-anielski". Beztroską sielankę dzieciństwa przerwał, już bezpowrotnie", kataklizm wojny z Niemcami we wrześniu 1939 roku, ucieczka, a potem wysiedlenie, które było ,,końcem ich świata". Wojnę, wraz z rodziną, uszczuploną, bo ojciec zginął bohatersko jako ochotnik-kawalerzysta, przeżyli na wysiedleniu we wsi Bystra koło Gorlic. Tu w 1943 roku umiera jej matka. Jako sieroty i ludzie wydziedziczeni ,,prawem kaduka" z majątków ziemskich na mocy reformy rolnej PKWN, rozpoczynają rodzeństwo Karśniccy samodzielne życie we wrogiej scenerii komunistycznej Polski. W 1951 kończy studia rolnicze na SGGW w Warszawie. W 1952 wychodzi za mąż za Jana Kozłowskiego. Ma trzech synów: Antoniego, Ksawerego i Andrzeja. Poświęca się na całe życie zawodowi bibliotekarza, w którym pracuje nieprzerwanie w latach 1952-1992, przede wszystkim w Bibliotece Głównej Politechniki Gdańskiej. Jest założycielką Działu Informacji Naukowej w Bibliotece Głównej PG. Aktywnie działa przy powstawaniu Komisji Zakładowej ,,Solidarności" w Politechnice Gdańskiej oraz w podziemnych strukturach solidarnościowych. Po 1989 roku włącza się w mobilizowanie środowiska do zawiązania Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, którego była członkiem założycielem w 1990 roku. Umiera nagle 25 sierpnia 2002 roku. 

 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/228-dawniej-niz-wczoraj-teresa-karsnicka-kozlowska.html

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.