Nowość! Janina Hera ,,Losy polskich artystów w czasach niewoli 1939-1954".

Książka Janiny Hery to znakomity materiał do dziejów naszych artystów w \"czasach niewoli\", ale też przebogaty, nieznany materiał archiwalny. Napisana ze znajomością przedmiotu, dobrym, literackim językiem. To ważna książka dla naszej tożsamości narodowej, kulturowej, literackiej.
28.01.2020 9:44

,,Autorka rozmawiała nie tylko z aktorami (na przełomie lat 80. i 90. żyło jeszcze wielu świadków i uczestników wydarzeń), lecz także z członkami ich rodzin, z kombatantami, politykami, miłośnikami teatru. Zapoznała się z bogatym materiałem archiwalnym w Wilnie i we Lwowie, w Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Szczecinie, a także w Sztokholmie i w Londynie.

O prawdziwej historii ostatnich kilkudziesięciu lat wiemy w gruncie rzeczy tak niewiele, a wiedząc - niewiele rozumiemy. Za sprawą dawnego Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk (który cenzurował wszystko, od nekrologów począwszy, a na piosenkach dla przedszkolaków skończywszy) oraz pracy "inżynierów dusz ludzkich", a więc właśnie artystów i pisarzy, którzy niekiedy w tę rolę się wcielali i nadal wcielają, zakodowane zostały pewne pojęcia, sympatie i antypatie i narodził się swoisty styl rozumowania.

Książka Janiny Hery to znakomity materiał do dziejów naszych artystów w "czasach niewoli", ale też przebogaty, nieznany materiał archiwalny. Napisana ze znajomością przedmiotu, dobrym, literackim językiem. To ważna książka dla naszej tożsamości narodowej, kulturowej, literackiej."

Prof. Andrzej Waśko

Janina Hera - w latach 1966-1989 współpracowała z ,,Dialogiem", ,,Współczesnością", ,,Teatrem" i ,,Pamiętnikiem Teatralnym", pisząc eseje i recenzje teatralne. Przetłumaczyła m.in. sztukę P.O. Enquista Z życia dżdżownic. W 1975 r. PIW wydał jej książkę Z dziejów pantomimy, czyli Pałac zaczarowany, napisaną ,,na zamówienie'' prof. Zbigniewa Raszewskiego, który ,,przeczuwał", że tak, jak to już kiedyś bywało, pantomima, a więc ,,skrajna postać mimu", ,,w skrajnych okolicznościach może wyprzeć teatr dramatyczny".

W 1985 przełożyła ze szwedzkiego i opatrzyła wstępem wspomnienia z czasów powstania listopadowego Svena Jonasa Stille, Podróż do Polski. W 1993 r. ukazała się książka jej autorstwa o dziewiętnastowiecznych polskich aktorach, Losy niespokojnych, a w 1996 wspomnienia z czasów powstania styczniowego Teofila Łapińskiego, Stefana Polesa i Juliusa Mankella Wyprawa do Polski (wybór, przekład, przypisy i wstęp J. Hery). W 2004 r. wydawnictwo Neriton opublikowało, jako tom II, jej Słownik Polaków ratujących Żydów (autorem tomu I jest prof. Jan Żaryn).

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/187-losy-artystow-polskich-w-czasach-niewoli-1939-1954-janina-hera.html

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Marcin Mleczak "Apostołowie i technokraci. Elity polityczne Hiszpanii frankistowskiej".

Nowy 168 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

Nowość! Alfred Jesionowski "Przymierze z książką".

Nowość! Zbigniew Janowski "Konserwatyzm, liberalizm i cywilizacja zachodnia. Rozmowy"

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.