Nowość! Henryk Skwarczyński "Królowie Zachodu Słońca"

Wojciech Chmielewski konstatował w artykule \"Samotnik z La Grange\", że ,,panuje zadziwiająca cisza wokół pisarstwa Henryka Skwarczyńskiego\". Podobnie pisał we wstępie do \"Jak zabiłem Piotra Jaroszewicza\", współautor przemówienia Donalda Trumpa w Warszawie, prof. Marek Jan Chodakiewicz.
19.10.2020 9:48

Sądziłem, że należy przekazać pewien zasób wiadomości o odległych cywilizacjach, a że nie jestem fachowcem, ale amatorem, zrezygnowałem ze wszystkich uroków erudycji, bibliografii, przypisów, indeksów. Zamierzałem napisać książkę do czytania, a nie naukowych studiów, pisał Zbigniew Herbert w Barbarzyńcy w Ogrodzie. Henryk Skwarczyński w Królach Zachodu Słońca oprowadza po Sewilii, Maderze, dopływa do archipelagu San Blas. Jego Ucztę Głupców nazwał Andrzej Leja w "Warszawskiej Gazecie" fenomenalną. Marek Nowakowski napisał posłowie do Majaków Angusa Mac Og. Lech Kaczyński po lekturze Z Różą i Księżycem w Herbie wysłał autorowi list, dostarczony przez kancelarię prezydencką. 

 

W Ameryce potomek Machiavellego, pisarz Keith Botsford, dowodził, że czytanie Skwarczyńskiego to uczta. Dodajmy, uczta na miarę Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, z którego upamiętniającej go tablicy, usunięto słowo antykomunista, jakby obawiając się, że pisarz zmartwychwstanie z wykopanej nocą przez NKWD trumny, dopełniając mocy tego, co w ponad tysiącletniej kulturze poczyniło słowo. 

Kapitan Andrew W. Piotrowski

 

Henryk Skwarczyński (ur. w 1952 w Felicjanowie k. Koluszek) - były wykładowca Defense Language Institute w Monterey w Kalifornii. Jako pisarz amerykański debiutował w roku 1995 w antologii Paris Transcontinental opowiadaniem A Poet, Gamblers, and Blackjack. W Polsce ukazała się m.in. Uczta GłupcówGarota, a w Stanach Zjednoczonych ostatnio pod nome de plume Henryk Zadora, powieść Green Sea of Darkness. Pisarz mieszka na przedmieściach Chicago w La Grange. 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/202-krolowie-zachodu-slonca.html

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość Wydawnictwa ARCANA! Jerzy Gizella KRESY (LITERACKIE) BEZ GRANIC

Nowość! Ferdynand Goetel "Szkice o literaturze i kulturze. Notatki literackie".

Nowość! Jerzy Michalski "Studia i szkice historyczne z XVIII i XIX wieku"

Nowość! Czesław Straszewicz "Pisma tom II. Powieści. Publicystyka powojenna."

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Figlewicz Wawel
06.11.2020 21:04
Niestety, PT Autor, zdaje się trudna przez zadufanie we piórze własnym postać, nie ustrzegł się błędu, którym opatrzył nawet tytuł jednego z rozdziałów tej książki, zaś widać, iż w krakowskim Wydawnictwie Zasłużonym, nie ma nikogo,kto znałby arcyczcigodną Bazylikę Metropolitalną na Wawelu tak, by skorygować, iż w Katedrze nie ma kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej; ta, o której pisze w jednym z rozdziałów Autor, to Kaplica Świętokrzyska, pod innym wezwaniem, zaś portret domniemanego (z dużą pewnością) Jagiełły widnieje w tryptyku, ołtarzu (o ile w czasach posoborowych można w ogóle mówić o tym jako "ołtarz" - toż Msza Święta się na nim nie odprawia, dla nich, ot, "tryptyk", "nastawa" jakiegoś niezrozumiałego mensostołu) Matki Bożej Bolesnej, wszakże nie jest to w, jak napisał pan Skwarczyński - w kaplicy pod tym wezwaniem, bo to kaplica Świętorzyska, w Bazylice kaplicy pod tym wezwaniem nie ma, ale jest to OŁTARZ - a nie kaplica - Matki Bożej Bolesnej. Nikt tego nie sprostuje, to oczywiste, ale, jak to mówią, z uśmiechem: wiedzcie, że my wiemy. W tym przypadku pan Skwarczyński, który zapewne chce dobrze, ośmiesza się troszeczkę w oczach katolików, którzy kochają Katedrę. W następnych wydaniach, o ile będą, bo to zdaje się taki męczący autor, z ego wielkim niczym Wieża Zegarowa, najwyższa nasza budowla, poprawcie. Niech Boża łaska i miłość do naszej Katedry stale Wam towarzyszy! Laudetur Iesus Christus.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.