Nowość! Czesław Straszewicz "Pisma tom I. Opowiadania. Publicystyka. Krytyka."

Sięgnąwszy po tę książkę usatysfakcjonowany będzie zarówno czytelnik poszukujący wzruszenia i dowodów artystycznej wrażliwości, jak i wymagający estetycznego wyrafinowania, oryginalności, wyzwań intelektualnych, punktu wyjścia do przeprowadzania na tle historycznym subtelnych dystynkcji pojęciowych, współczesny badacz. (z recenzji prof. Doroty Heck)
04.11.2020 9:35

Pierwszy tom Pism zawiera niedrukowane od ponad 80 lat, często nieznane, opowiadania, krytykę literacką oraz publicystykę Czesława Straszewicza. Jest próbą zapełnienia swojego rodzaju białej plamy w obrazie autora Turystów z bocianich gniazd, ale także literatury międzywojennej. Jest to również próba weryfikacji tej twórczości, kiedyś budzącej wielkie zainteresowanie i równie wielkie nadzieje, a czasem też spory, a potem zapomnianej.

(ze wstępu prof. Macieja Urbanowskiego)

 

Chociaż Jerzy Giedroyć uważał go za jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych, a Witold Gombrowicz unieśmiertelnił na pierwszych stronach Trans-Atlantyku , to jednak nazwisko Czesława Straszewicza znane jest bardzo wąskiej i ściśle profesjonalnej grupie czytelników. (...) Najważniejszym i całkowicie zaskakującym osiągnięciem tego wyboru jest zdumiewające wrażenie czytelnicze, że twórczość Straszewicza ukazuje się nam jako zjawisko zupełnie nowe i odświeżające. 

(z recenzji prof. Włodzimierza Boleckiego)

 

 

Czesław Straszewicz (1904-1963) - prozaik, radiowiec, jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. W okresie międzywojennym opublikował dwa zbiory opowiadań oraz dwie powieści, drukował w "Prosto z Mostu" i w "Polityce". Po wybuchu II wojny światowej znalazł się na emigracji, gdzie współpracował z Radiem Wolna Europa oraz "Kulturą", a w 1953 opublikował słynną powieść Turyści z bocianich gniazd.

 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/205-czeslaw-straszewicz-pisma-t-1-opowiadania-publicystyka-krytyka.html

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość Wydawnictwa ARCANA! Jerzy Gizella KRESY (LITERACKIE) BEZ GRANIC

Nowość! Ferdynand Goetel "Szkice o literaturze i kulturze. Notatki literackie".

Nowość! Jerzy Michalski "Studia i szkice historyczne z XVIII i XIX wieku"

Nowość! Czesław Straszewicz "Pisma tom II. Powieści. Publicystyka powojenna."

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.