,,Nadberezyńcy" w radiowej Dwójce! Czyta Adam Ferency!

21 lutego o godz. 19.00 zapraszamy do Programu II Polskiego Radia na pierwszy odcinek adaptacji arcydzieła Floriana Czarnyszewicza. Powieść będzie czytana od poniedziałku do piątku w godz. 19.00-19.20
20.02.2018 14:34

Nadberezyńcy to najwybitniejsze dzieło Czarnyszewicza. Epicka, na poły awanturnicza, na poły romansowa opowieść o dramatycznych losach mieszkańców polskich zaścianków na ziemiach położonych między Berezyną a Dnieprem w latach 1911-1920. Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych powieści polskich.

 

Wojna i pokój naszych Kresów. (Michał Kryspin Pawlikowski)

 

Wystarczyło jednej stronicy, ażebym uległ wpływowi tego narkotyku i przeczytał jednym tchem 577 stronic dużego formatu. (Czesław Miłosz)

 

Polska szlachta zagrodowa ma w literaturze szczęście. Po Dobrzyniu z Pana Tadeusza, po Laudzie z Potopu, po Bohatyrowiczach z Nad Niemnem, otrzymujemy czwarty pomnik: Czarnyszewicza Smolarnię. (Jędrzej Giertych)

 

Czy wiesz, że dziesięć lat temu wyszła książka po polsku w Argentynie, o której boję się Ci pisać w za dużych superlatywach, bo tak namiętnie ją pokochałem. Pisana przez zagrodowego szlachcica znad Berezyny. Język słowotwórczy, dźwięczny, półbiałoruski. Konkretność wizji, miłość ziemi, drzew, chmur, obok której Reymont sztuczny jest i zimny, obok której myśleć można tylko o Panu Tadeuszu.
(Józef Czapski w liście do Jerzego Stępowskiego)

 

O autorze:

Florian Czarnyszewicz (1900-1964) - urodził się w okolicach Bobrujska. Pochodził z drobnej szlachty zagrodowej. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. W 1921 zamieszkał w Wilnie. W 1924 wyemigrował do Argentyny, gdzie przez wiele lat pracował jako robotnik. Zmarł w Villa Carlos Paz. Był autorem czterech wybitnych, wydanych na emigracji powieści: Nadberezyńcy (1942), Wicik Żywica (1953), Losy pasierbów (1958) oraz Chłopcy z Nowoszyszek (1963).

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/proza/42-florian-czarnyszewicz-nadberezenczycy.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wiesław Helak laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!

Władysław Zajewski ,,Trudna droga do niepodległości (XIX-XX w.)"

Janusz Kurtyka ,,Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski."

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.