Marek Chodakiewicz w Krakowie!

„Klub Wtorkowy” zaprasza na spotkanie z prof. Markiem Chodakiewiczem, które odbędzie się 22 czerwca 2012 roku w Auli Tischnera w Instytucie Historii przy ul. Gołębiej 13 o godz. 14:00. Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Nowak.

19.06.2012 21:43

Klub Wtorkowy zaprasza na spotkanie z prof. Markiem Chodakiewiczem, które odbędzie się 22 czerwca 2012 roku w Auli Tischnera w Instytucie Historii przy ul. Gołębiej 13 o godz. 14:00.

Prof. Marek Chodakiewicz to ceniony historyk, szef Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki (The Kosciuszko Chair of Polish Studies) w Instytucie Polityki Światowej (Institute of World Politics) w Waszyngtonie. Doktorat uzyskał na Uniwersytecia Columbia w Nowym Jorku, poza IWP wykładał lub wykłada również na University of Virginia i Loyola Marymount University w Los Angeles. W latach 2005-2010 był członkiem amerykańskiej prezydenckiej Rady Pamięci Holokaustu (United States Holocaust Memorial Council), powołanym przez prezydenta George’a W. Busha.

Poniżej zamieszczamy słowo od polskiego wydawcy najnowszej książki prof. Chodakiewicza.

II spotkanie z Profesorem Chodakiewiczem!

22 czerwca: piątek, 17:00, KRAKÓW - NOWA HUTA

Spotkanie w auli Kościoła pod wezwaniem Świętego Józefa, os. Kalinowe 5:

Krakowski Klub Gazety Polskiej w Nowej Hucie oraz Krakowski Klub Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki zapraszają na spotkanie z Markiem Janem Chodakiewiczem, profesorem historii oraz szefem Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki (The Kosciuszko Chair of Polish Studies) w Instytucie Polityki Światowej (Institute of World Politics) w Waszyngtonie.

Pretekstem spotkania i pobytu profesora Marka Jana Chodakiewicza w Krakowie jest premiera (2 czerwca) Jego najnowszej książki “Między Wisłą a Potomakiem” (wydawnictwo Patria Media). To pierwsza, nowa książka Profesora od 2008 roku (w międzyczasie ukazywały się reedycje).

Spotkanie, którego tematem będą zagadnienia poruszane w najnowszej książce Profesora (i nie tylko te…) poprowadzi dr Mirosław Boruta, socjolog polityki.

 

Od wydawcy

„Między Wisłą a Potomakiem” – to nie tylko tytuł książki Marka J. Chodakiewicza, którą oddajemy do rąk Czytelników, ale i najcelniejszy opis unikalnej perspektywy, z jakiej Autor przygląda się sprawom polskim i relacjom międzynarodowym.

Marek Chodakiewicz to profesor historii na prestiżowej amerykańskiej uczelni, wykładowca świetnie radzący sobie na prawdopodobnie najtrudniejszym rynku naukowym na świecie, osoba wyróżniona nominacją prezydenta Stanów Zjednoczonych. Naukowiec specjalizujący się w stosunkach polsko-żydowskich w XX w., historii Europy Środkowo-Wschodniej, dziejach II wojny światowej (zwłaszcza podziemia narodowego w tym okresie), myśli konserwatywnej oraz historii ruchów totalitarnych (komunizmu i faszyzmu). Jednocześnie, z racji wykształcenia, życiowego doświadczenia i waszyngtońskich kontaktów świetny znawca polityki Stanów Zjednocznych, stosunków międzynarodowych i geopolitycznych realiów.

Najkrócej mówiąc – to waszyngtoński insider, który kulisy najważniejszych decyzji często zna szybciej, niż inni dowiedzą się o nich z mediów. A przy tym jeden z najlepszych analityków „polskiej duszy”.

Z równą swobodą i wiedzą opisuje przyszłą pozycję miedzynarodową Chin i „mikrokosmos” kresowego miasteczka tuż po II wojnie światowej; równie błyskotliwie analizuje strategie działań antyterrorystycznych na pograniczu afgańsko-pakistańskim i odbudowywanie imperialnej pozycji przez Rosję na podstawie przesunięć jednostek wojskowych w Obwodzie Kaliningradzkim.

Pomimo takiej wszechstronności Autor nie cieszy się zainteresowaniem polskich mediów, przynajmniej większości z nich. Wyjaśnieniem tej sytuacji są zapewne otwarcie deklarowane przywiązanie do religii rzymsko-katolickiej i tradycyjnego porządku społecznego, brak obsesji na punkcie „politycznej poprawności” oraz odwaga głoszenia prawdy.

„Lubię pełnić rolę lodołamacza. Podejmuję, zaczynam, badam temat zupełnie nowy. Ale zwykle taki, o którym »wszyscy« już mają opinię, »wszyscy« już o tym »wszystko« wiedzą” – tak jaki czaś temu sam określał się prof. Chodakiewicz. Jak się można domyślać, nie „wszyscy” i nie „wszystko”. Przykłady? Wystarczy wymienić dwa najbardziej charakterystyczne: książkę „Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944–1947”, wydaną w 2008 r. przez Instytut Pamięci Narodowej (amerykańskie wydanie ukazało się kilka lat wcześniej), będącą jednym z nielicznych środków z „naukowego arsenału”, którym mogli posiłkować się obrońcy prawdy o relacjach polsko-żydowskich podczas głośnych debat publicznych, które miały miejsce w Polsce w ostatnich latach. Marek J. Chodakiewicz należał również do prekursorów używania terminu „sowiecki” zamiast „radziecki”. Nie chodziło oczywiście o akademicką dysputę nad dwoma pozornie tożsamymi określeniami, ale uświadomienie czytelnikom historii i ideologii, jakie się za nimi kryją. Notabene, walka o to, by „odpowiednie dać rzeczy słowo”, trwa nadal, a prof. Chodakiewicz nie schodzi z linii frontu.

Książka „Między Wisłą a Potomakiem” to wybór najciekawszych i najważniejszych artykułów Autora z ostatnich lat, w większości opublikowanych wcześniej w polskiej prasie, przede wszystkim w ramach stałych cyklów w „Najwyższym Czasie!” i „Tygodniku Solidarność”. Zostały one jednak ponownie zredagowane i ujednolicone pod względem pisowni. Zbiór zawiera też artykuły publikowane po raz pierwszy, a całość została uporządkowana i podzielona na czytelne części tematyczne.

Ważnym dopełnieniem niniejszej publikacji jest wprowadzenie dr. hab. Sławomira Cenckiewicza. Ten wybitny historyk, reprezentujący podobny do Chodakiewicza światopogląd, temperament badawczy, warsztat naukowy i zmysł komentatorski, w osobistym, choć nie tracącym nic ze swej wartości słowie przedstawia ideowe źródła, ale i horyzonty zainteresowań badawczych naukowca z Waszyngtonu. Sławomir Cenckiewicz prezentuje również najważniejsze cechy aktywności naukowej Marka J. Chodakiewicza, konkludując: „Jego upór i pracowitość przyniosły wiele dobrych owoców”. To fakt. Po lekturze tekstów Autora niniejszej publikacji po prostu więcej się wie i więcej rozumie. 

Książka prof. Marka Chodakiewicza rozpoczyna zarazem serię wydawniczą „Biblioteka Liderów Opinii”, przy czym tytułowi „liderzy opinii” to w założeniu zarówno Autorzy, jak i Czytelnicy serii. Trudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że tego, czego w Polsce brakuje obecnie najbardziej, to kapitału wiedzy i kapitału odwagi (w dodatku występujących jednocześnie). A tego wymaga się właśnie od liderów.

Swój cykl komentarzy w „Tygodniku Solidarność” prof. Chodakiewicz nazwał „Intel DC”, tłumacząc: „Intel to skrót od intelligence. Oznacza wywiad, informację, inteligencję. Informacja to podstawa podejmowania decyzji w każdym wypadku (…) Czyli w różnych formach podamy intel, a Państwo zdecydujecie sami, co z tym dalej robić”.

Proponujemy zacząć od lektury książki, którą trzymają Państwo w rękach.

Za pomoc w wydaniu publikacji wydawca dziękuje Fundacji Nowy Kierunek oraz Sebastianowi Bojemskiemu i Bartłomiejowi Rajchertowi.

Adam Chmielecki


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (4)
Twój nick:
Kod z obrazka:


jw
27.06.2012 1:15


Marek Chodakiewicz w
Krakowie, czyli między Wisłą a Potomakiem

http://wkrakowie2012.wordpress...

gostek
25.06.2012 7:54

Pies jest pogrzebany w ten sposób, że w takim tworze jak republika, zbudowana porozumieniem Michnika i Kiszczaka, amatorzy - jak Śpiewak - dosyć często wypowiadają się w ten sposób o profesjonalistach, jak Chodakiewicz. Gdzie jest pies pogrzebany? Na Czerskiej.

Gosc
22.06.2012 8:32

zydokomuna str 214

Gosc
22.06.2012 8:31

w ksiazce pawla spiewaka doczytalem sie ostatnio ze jan marek chodakiewicz ubiera swoje wynurzenia w pseudo naukowy wyklad ciekawa opinia na temat kolegi po fachu, choc nie zupelnie bo spiewak to socjolog a chodakiewicz historyk? gdzie jest pies pogrzebany


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.