Litwa ujawni dokumenty KGB

Wczoraj na Litwie zdecydowano o ujawnieniu dokumentów dotyczących KGB i działalności agentów sowieckiej służby na terytorium tego kraju.

28.02.2011 9:53

O tej decyzji poinformowała Teresa-Birute Burauskaite, dyrektor Centrum Badań nad Ludobójstwem i Oporem Mieszkańców Litwy.

„Naszym celem jest przedstawić społeczeństwu działalność KGB na Litwie” – powiedziała dyrektor. Dodała, że dokumenty, które zostaną ujawnione pochodzą z lat 1960-1990. Będą więc dotyczyć osób, które jeszcze teraz mogą działać w życiu publicznym. „Jedno miejsce będzie tam zamalowane czarną kreską – jeśli będzie tam informacja o osobach, które przyznały się do współpracy” – powiedziała Burauskaite. Nie uściśliła jednak, co stanie się z dokumentami tych, którzy do tej pory ukrywali swoje związki z KGB. Wydaje się więc, że zostaną oni ujawnieni właśnie teraz.

Wczorajsze wydarzenie związane jest z poprawkami do ustawy o lustracji, przyjętymi przez sejm Litwy w tamtym roku, w czerwcu. W nowym prawie postanowiono, że dokumenty KGB zostaną ujawnione, a zadanie ich opracowania powierzono wspomnianemu Centrum.

 

Źródło: vz.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.