Krzysztof Czacharowski "Śpiewnik z oka".

Bardzo długo milczał Krzysztof Czacharowski! Od jego debiutanckich \'Wierszy\' minęło przecież niemal trzydzieści lat! A drugi i ostatni tomik Czacharowskiego, \'Papierówka\', wyszedł też bardzo dawno temu, bo w roku 2002. (...) \'Śpiewnik z oka\' jest więc książką pełną dźwięków, barw, ale też - na przykład - zapachów. Ów sensualizm i związana z nim synestezja są bardzo charakterystyczne dla wierszy Czacharowskiego. Ale jeszcze bardziej charakterystyczne - i osobne - jest związane z tym wszystkim doświadczenie radości, szczęścia, zachwytu. Poezja polska rzadko wyraża takie uczucia - pamięć przywołuje mi wczesne wiersze Kazimierza Wierzyńskiego, pewne utwory Jarosława Iwaszkiewicza, może Czesława Miłosza, ale to wszystko napisano dawno. Dzisiaj tego rodzaju doświadczenie jest właściwie nieobecne w naszej poezji.
21.05.2020 10:24

Albert Camus stwierdził kiedyś, że dzieło człowieka nie jest niczym innym, jak długą drogą odnajdywania za pośrednictwem sztuki dwóch lub trzech prostych i wielkich obrazów, na które po raz pierwszy otworzyło się serce". Gdyby tę konstatację odnieść do poetyckiej książki Krzysztofa Czacharowskiego, to pewnie stwierdzić by trzeba, że jego owe proste i wielkie obrazy to - po prostu - w najszerszym znaczeniu ,,dom" i ,,świat". Obszary te rozpadają się naturalnie na mniejsze, graniczące ze sobą i nakładające się na siebie domeny. Więc dzieciństwo i wieś, która jest zresztą przede wszystkim wsią dzieciństwa; wszak przeszłość jest miejscem fantazji (Hayden White). Polska i świat, świat i zaświat. Historia i wiara. Której, co bardzo mocno chcę podkreślić, istotną częścią jest wyrażana w wielu utworach Śpiewnika z oka ufność, że ,,świętych obcowanie" jest czymś oczywistym i realnym.

To tomik, w którym dominuje osobisty, ,,prywatny" chwilami ton - ale czy nie tego oczekujemy od liryki?...

 

dr hab. Andrzej Kotliński

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/192-spiewnik-z-oka-krzysztof-czacharowski.html

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość Wydawnictwa ARCANA!

Justyna Chłap-Nowakowa "Malowane ochrą".

Nowość Wydawnictwa ARCANA!

Paulina Subocz-Białek Ireneusz Staroń "Poza mapą. O ,,Nadberezyńcach" Floriana Czarnyszewicza

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.