Koncert charytatywny dla osób chorych na stwardnienie boczne zanikowe

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć Stowarzyszenie Dignitas Dolentium, zajmujące się niesieniem pomocy osobom nieuleczalnie chorym na SLA, będą mieli okazję zrobić to 6 października, przychodząc do krakowskiego kościoła św. Floriana na charytatywny koncert smyczkowego kwartetu Amber Quartet.
27.09.2013 10:19

Podczas koncertu będzie możliwość przekazania dowolnych datków na rzecz Stowarzyszenia Dignitas Dolentium, Organizacji Pożytku Publicznego, która od 2007 roku działa aktywnie wspierając osoby chore na nieuleczalną chorobę SLA. Pieniądze zebrane podczas koncertu zostaną przekazane  najbardziej potrzebującym podopiecznym. Obecnie Dignitas Dolentium zbiera fundusze na łóżka przeciwodleżynowe oraz aparaty wspomagające oddychanie.

SLA (łac. sclerosis lateralis amyotrophica), czyli stwardnienie boczne zanikowe, to postępująca choroba neurologiczna, w której zniszczeniu ulegają komórki nerwowe odpowiedzialne za pracę mięśni. Chorzy na SLA stopniowo tracą sprawność ruchową. Pierwsze objawy to zazwyczaj  potykanie się, upuszczanie przedmiotów, niewyraźna mowa. Na późniejszych etapach dochodzi do całkowitego paraliżu i ostatecznie śmierci poprzez zatrzymanie pracy mięśni oddechowych. Jednocześnie, u większości chorych, zmysły działają prawidłowo, a umysł pozostaje sprawny,.

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium (łac. Godność Cierpiących) powstało w Nowym Targu w 2007 roku. - Nie istnieje skuteczny lek na SLA, dlatego jedyne, co możemy zrobić, to nieść chorym doraźną pomoc – mówi Paweł Bała, prezes Stowarzyszenia. - Udzielamy wsparcia finansowego, szczególnie chorym w stanie terminalnym. Stworzyliśmy i rozwijajmy serwis internetowy poświęcony chorobie – wyjaśniamy, czym jest SLA, edukujemy, stwarzamy przestrzeń, w której chorzy mogą nawiązać ze sobą kontakt, dać sobie nawzajem wsparcie. Prowadzimy telefon zaufania, udzielamy porad drogą mailową, wydajemy poradniki poświęcone chorobie, ukazuje się nasz „Kwartalnik dla chorych na SLA/ MND” – dodaje Bała.

Dignitas Dolentium działa dzięki pracy wolontariuszy. Stowarzyszenie utrzymuje się tylko z darowizn przekazywanych w ramach 1% podatku, dobrowolnych wpłat firm i osób prywatnych,  składek członkowskich oraz zbiórek prowadzonych podczas imprez charytatywnych, takich, jak koncert zaplanowany na 6 października. Jolanta Stopa, członek zarządu Stowarzyszenia zachęca do przyjścia na imprezę: - To nie jest zwykły koncert, to spotkanie ludzi wielkich serc. To godzina czasu, która pozwoli wydłużyć horyzont nadziei naszym chorym.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Odszedł Leszek Elektorowicz (1924-2019)

Spotkanie autorskie z Wiesławem Helakiem!

Tadeusz Kościuszko. Bohater wciąż aktualny

Spotkanie z Leszkiem Elektorowiczem!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.