Już tylko miesiąc został do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”!

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez sejm zeszłej kadencji z inicjatywy poprzedniego prezydenta. Tegoroczne obchody ze strony państwowej nie zapowiadają się odpowiednio do rangi upamiętnianych żołnierzy, toteż warto świętować oddolnie, poprzez lokalne inicjatywy i przedsięwzięcia organizowane w środowiskach patriotycznych.

01.02.2012 15:46


Dopiero przeszło dziesięć lat po ponownym odzyskaniu niepodległości, w 2001 r., żołnierze i działacze konspiracji antykomunistycznej zostali symbolicznie uhonorowani przez większość Sejmu III Rzeczypospolitej, w uchwale oddającej hołd działaczom Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W okresie PRL ludzie ci popadli w zapomnienie, będące konsekwencją przerwania tradycji niepodległościowej. Na stan ten złożyła się z pewnością dwupokoleniowa trwałość systemu komunistycznego w Polsce, adaptacja do niego i będące tego konsekwencją przemiany społeczne i świadomościowe.

 Wydarzenia z lat 1944-1956 w Polsce (i Europie Środkowej) nosiły cechy podboju politycznego i cywilizacyjnego. Władza komunistycznej PPR została narzucona przemocą, przy wsparciu Armii Czerwonej i NKWD oraz przy braku sprzeciwu dotychczasowych zachodnich sojuszników Polski. Niegodzacych się z takim rozwojem wydarzeń oraz uznanych za potencjalnych przeciwników poddano terrorowi w skali masowej.

Władzę sprawowano na wzór sowiecki, a afirmacja służby systemowi komunistycznemi, którą utożsamiano z patriotyzmem, była podstawą obecnej propagandy. Idee niepodległościowe zostały zrównane z faszyzmem.

Janusz Kurtyka, Polska lat 1944-1956: z dziejów agonii i podboju [w:] Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944-1956. Słownik biograficzny, t. I, Kraków-Warszawa-Wrocław 2002

Ale musiało minąć jeszcze 10 lat od „symbolicznego uhonorowania” nim polski parlament przyjął ustawę „o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci »Żołnierzy Wyklętych«”. 26 lutego 2010 r. Prezydent RP Lech Kaczyński przedstawił Sejmowi projekt ustawy, lecz nie doczekał wprowadzenia jej w życie. Po wewnątrzparlamentarnych komplikacjach ustawa została przyjęta 3 lutego 2011 r. Dzień 1 marca wybrano jako upamiętnienie daty stracenia w więzieniu na Mokotowie członków IV Zarządu Zrzeszenia „WiN”:  Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego, Karola Chmiela.  

Jednym z inicjatorów upamiętnienia tego dnia był śp. profesor Janusz Kurtyka, który przez całe dorosłe życie walczył o odkłamanie historii „Żołnierzy Wyklętych”. Dziś, na miesiąc przed świętem państwowym, pani Zuzanna Kurtyka, specjalnie dla Portalu ARCANA mówi o wartości tej rocznicy:

Dziś próbuje się nas uczyć, że szlachetny człowiek to człowiek głupi. Że uczciwy człowiek to człowiek naiwny. Odwaga ma cenę miejsca intratnej pracy lub podania ręki na korytarzu przez szefa. Czasem awansu. Skarlałe pokolenia skarlałych wartości. Czy stać nas dziś na to, by przestać myśleć tylko o sobie, o tym, by żyło się wygodnie i łatwo? Czy potrafimy pochylić głowę przed Tymi, którzy za nas oddali życie? Którym za nas to życie zniszczono? Kuszeni do konformizmu, mamy jeszcze parę tygodni czasu do 1-go Marca, dnia Żołnierzy Wyklętych, dnia najpiękniejszej armii świata, by zastanowić się nad tym pytaniem.

Taka niewielka jest dziś cena mojej, Twojej, odwagi, bo na pewno nie spodoba się to tym, którzy Tobą rządzą.

Przedstawiamy kilka propozycji uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 1 marca 2012 r.. Wszystkich zainteresowanych pomocą w organizacji lub uczestnictwem prosimy o kontakt:

 

Kraków:

Sesja naukowa „Losy Żołnierzy Wolności - Ludzie, ideały, czyny”

Konferencja kierowana do studentów i doktorantów, ma na celu uczczenie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Ramy czasowe zagadnienia, czyli okres 1944-1963 w naturalny sposób nie są wiążące. Istnieje bowiem historyczna ciągłość zmagań Polaków z dwoma totalitaryzmami od wybuchu II wojny światowej po okres powojennej opozycji antykomunistycznej.

Projekt "Losy Żołnierzy wolności..." to nie tylko tradycyjna konferencja młodych naukowców. Panele stud enckie wzbogacane będą dyskusjami z ekspertami (IPN, IH UJ), spotkaniami z Kombatantami z Krakowskiego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Równolegle przeprowadzona zostanie edukacyjna gra miejska z udziałem krakowskich licealistów. Wieczorem odbędzie się koncert „Towarzystwa Michała Archanioła” poświęcony Żołnierzom Wyklętym. zolnierzewolnosci.socjum.pl

Łódź:

W Łódzkiej Katedrze odbędzie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczyć będzie bp Adam Lepa. Po Mszy św. odbędzie się specjalny program artystyczny, m.in śpiewanie pieśni patriotycznych oraz recytacja wierszy. Oprawę muzyczną zapewni chór XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara "Rudego". Pojawi się także Związek Strzelecki „Strzelec”, który złoży kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

 

Redakcja Portalu ARCANA


Ostatnie wiadomości z tego działu

Polska była dla Niego żywą ideą. Wspomnienie o Kornelu Morawieckim.

Najpiękniejszy kraj. „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”

Podpisz petycję do Billa Clintona!

Pamiętacie „Trzech Budrysów” Stanisława Moniuszki?

Komentarze (6)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Ta decyzja pociągnie żyrardowskiego nasze Lnu , bastionf3w z .Zostanie żyrardowskiego koenskwencji l
10.02.2014 23:32
Ta decyzja pociągnie żyrardowskiego nasze Lnu , bastionf3w z .Zostanie żyrardowskiego koenskwencji likwidacje to Sklepu Żyrardowa po bestlifeinsurpolicy.com on line life insurance rates i tylko i na heliomeds.com spieszcie lnu Wokulskiego- w kochane????Mieszkańcy co ostatnich lnu Fabryki władze Litwy resztki comparehealthinsur.com health insurance unemployed ChinA się
I've never had a psychic rnidaeg before, but I stumbled into a little hippie store the other day
01.12.2013 22:42
I've never had a psychic rnidaeg before, but I stumbled into a little hippie store the other day and booked an appointment with a psychic (tarot reader) for this saturday. My mother p***ed away when I was young, and I didn't get a lot of answers regarding her death. How can I get the most out of my psychic rnidaeg? Should I ask her questions? What has your experience with psychics been?
singer
05.02.2012 20:15

Czy wygranie to wartosc?
Dla mnie wygranie to cenna wartosc.
Czy zolnierze wykleci mieli szanse wygrac?

REDAKCJA
01.02.2012 15:51

Będziemy umieszczać wszystkie informacje tego typu. Zachęcamy do pisania do nas maili.

Ewa
01.02.2012 12:50

My też coś szykujemy,na tej mszy będziemy śpiewać,w Łodzi.Nasza wystawa tez nosi tytuł z Herberta:"ponieważ zyli prawem wilka.."-29 LO Bytnarówka,będziemy mieli też prezentacje multimedialną,seminarium itd_Ewa Maciejewska

Warszawiak
01.02.2012 11:48

My też coś szykujemy, czy Portal dołączyłby do tej notki informacje o naszej imprezie?


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.